یک نفر وزیر مسکن را از خواب بیدار کند

گزارش شهرنامه درباره مسکن و اجاره
گزارش شهرنامه درباره مسکن و اجاره

 شهرنامه/

وزارتخانه‌های مرتبط  با مسکن در تمام دنیا یکی از مهمترین وزارتخانه‌ها محسوب می‌شوند اما در ایران از نام آن تنها یک عنوان پرطمطراق و شاید یک کلیشه باقی مانده است. واقعا چرا بعد از اینهمه جنجال و گزارش و نقد و اعتراض درباره اجاره‌های سرسام‌آور و غیرقانونی و خانه به دوش شدن تعداد زیادی از مستاجران، کک هیچ کدام از مدیران ارشد نگزیده؟ و چرا واکنش قاطعانه و راهگشایی از طرف وزارت مسکن و شهرسازی نمی بینیم؟

 البته این آشفتگی مدیریتی در حوزه مسکن، منحصر به دولت‌های یازدهم و دوازدهم یعنی دولت روحانی نیست. اگر یادتان باشد، در دولت نهم و دهم نیز وزیر مسکن در چرت صبحگاهی و عصرگاهی به سر می برد. این وسط برای خالی نبودن عریضه، مسکن مهری هم ساخته شد که اولین نتیجه این پروژه شاهکار را در زلزله کرمانشاه دیدیم. البته بی‌انصاف نباشیم؛ وزرای خوشحال دوره‌های قبل هراز چندگاهی علیه مالکان خانه‌های خالی، سخنرانی غرا می‌کردند، جرایمی وضع می‌شد و اعلام می‌کردند نظارت بر نرخ اجاره و رهن تشدید می‌شود و ال می‌کنند و بل می‌کنند! اما یک هفته بعد از این که در رسانه‌ها جار و جنجال به پا می‌شد، شهوت خودنمایی وزارتخانه فروکش می‌کرد و می‌دیدیم فقط گردن مالکان است که روزبه‌روز کلفت تر می‌شود و این مستاجرها هستند که اگر به دل صاحبخانه  و مبلغ دلخواهش راه نیایند (ولو مبلغ زور و خارج از نرخ)، بیرون می‌شوند…خانه هم مدتی خالی می‌افتد تا بالاخره یکی سنگی توی سرش بخورد و اجاره زور مورد نظر را بپردازد.

طرح از: شهرنامه/ شهاب جعفرنژاد

خلاصه کلام، در این آشفته بازار، وزرای خوشحال، هرازگاهی گرد و خاکی به پا می‌کنند که تبدیل به چهره‌ای رسانه‌ای شوند و بعد مردم می‌مانند و حوضی که همیشه خالی‌ست…

آمارها می‌گویند قیمت خرید و فروش و رهن و اجاره در تهران مطابق گران‌ترین پایتخت‌های دنیاست. اما واقعا چه چیز ما شبیه آن‌ور آبی‌هاست که باید قیمت خانه و اجاره و رهن‌مان شبیه آنها باشد؟ تا کی باید به انتظار بنشینیم و خون خونمان را بخورد که از پشت پرده مافیای مسکن رونمایی شود؟ و چرا هیچ‌کدام از مسوولان راه سکوت را در پیش گرفته‌اند؟ ماجرا چیست که مقامات از بالا تا پایین، علیه این مافیای مسکن که گویا روز به روز قوی تر می‌شود کاری نمی‌کنند و صاحبان ملک‌ها هم هر رقمی را که دلشان بخواهد، به اصطلاح به مشتری ها می‌اندازند و ککشان هم نمی‌گزد؟

این روزها شاهد کیس‌های خرید و فروش و رهن و اجاره‌ای هستیم که روزگاری عجیب و غریب بودند و اگر در هر گوشه‌ای از شهر اتفاق می‌افتادند قیامت به پا می‌شد و خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های اقتصادی آن را تیتر اصلی می‌کردند؛ مواردی که حالا تبدیل به اتفاقات روتین این شهر قانون‌گریز و بی‌نظارت شده‌اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید