گپی با فرشید ساکی، مدیرمحله نفت درباره حال‌ و‌ روز سراهای محلات

مصاحبه شهرنامه با فرشید ساکی مدیرمحله نفت
مصاحبه شهرنامه با فرشید ساکی مدیرمحله نفت

شهرنامه/ مهران صحرایی

حتما شما هم در فضاهای مختلف شهر مثل ایستگاه‌های مترو، اتوبوس و تاکسی و حتی در کوچه‌ها و محلات پایتخت با آدم‌هایی مواجه شده‌اید که یک جور دیگر به شهر و آدم‌هایش نگاه می‌کنند. انگار این افراد همیشه به دنبال راهی برای زیباتر شدن شهرشان هستند و همواره به دنبال ساده‌ترین و کوچکترین رفتار و ابزار می‌گردند تا احساس آرامش، امنیت و زندگانی را به اطرافیانشان تزریق کنند؛ حتی با یک لبخند، اشاره یا حرف خوب. بنابراین برای خوب شدن حال شهرمان حتما نباید منتظر یک اقدام یا برنامه از طرف یک مدیر ارشد شهری یا یک نهاد بزرگ شهری باشیم. ما باید خودمان در هر حد و اندازه و موقعیت اجتماعی که هستیم، برای زیباتر و پویاتر شدن شهرمان تلاش کنیم؛ در خانه، محل کار و تحصیل، یا در خیابان‌ها و کوچه پس‌کوچه‌های این کلانشهر.

فرشید ساکی یکی از همین آدم‌هاست که به قول خودش می‌تواند یک تسهیل‌گر برای بهبود شرایط محله‌اش باشد. او از سال 1380 به طور جدی آستین بالا زد و فعالیت‌های شهری‌اش را به عنوان یک شهروند آغاز کرد. چهار سال حضور و فعالیت در شورایاری محله مرادآباد، دو سال فعالیت به عنوان مدیر محله اراج و نیز مدیرعاملی انجمن دیده‌بان دادشهر در کارنامه شهروندی فرشید ساکی دیده می‌شود. او همچنین موسس و دبیر انجمن شهر و فرهنگ بوده و در حال حاضر مدیر محله نفت است. آنچه می‌خوانید حاصل گفتگوی کوتاه خبرنگار “شهرنامه” با این تسهیل‌گر محلی است.

مصاحبه شهرنامه با فرشید ساکی مدیرمحله نفت
مصاحبه شهرنامه با فرشید ساکی مدیرمحله نفت

به عنوان یکی از فعالان حوزه شهری، نقش سراهای محله را در بهبود فضای شهری و مشارکت عمومی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

سراهای محله در چارچوب و نظام شهری نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری را ایفا می‌کنند. این سراها می‌توانند محلی برای برنامه‌ریزی و نیز کانونی برای حل مسائل مهم محله و شهر باشند. در کنار این فعالیت‌ها سراهای محله می‌توانند فرهنگ مشارکت را در میان شهروندان پرورش دهند تا مردمی پرسشگر، فعال و حساس نسبت به مسائل شهری داشته باشیم. همچنین این سراها می‌توانند در زمینه آموزشی نقش مهمی ایفا کنند. فرهنگ‌سازی درباره موضوعات و زمینه‌های مهم و حیاتی همچون تفکیک زباله، فرهنگ آپارتمان‌نشینی و زیباسازی شهر می‌تواند از طریق سراهای محله به شهروندان آموزش داده شود. من معتقدم مدیران محله نقش بسیار مهم و حساس در این زمینه دارند و باید از پتانسیل این افراد برای بهبود شرایط محله و در نهایت شهر، استفاده شود. خوشبختانه مدیریت آقای مهدی شیرزاد (به عنوان سرپرست ستاد مدیریت محله شهر تهران) در این زمینه بسیار مثبت و سازنده بوده و هست و من افق بسیار روشنی برای سراهای محلات پیش‌بینی می‌کنم.

مهم‌ترین مشکلاتی که به طور معمول سراهای محله با آنها روبرو هستند را چه می‌دانید؟

شاید یکی از مهم‌ترین مشکلات سراهای محله، نبودِ تعریف مشخص، درست و نظام‌مند درباره این سراها است. متاسفانه نقش‌هایی که وجود دارد کمی ایجاد سردرگمی می‌کند؛ در حالی که این سراها باید هویت واقعی خود را پیدا کنند و به مسیر اصلی‌شان بازگردند. همانطور که اشاره کردم کارهای بسیار خوبی انجام شده است اما هنوز با نقطه ایده‌آل فاصله داریم و انتظارات بیشتری در این زمینه وجود دارد. این انتظار هم ناشی از پتانسیل فوق‌العاده بالایی است که در سرای محلات به چشم می‌خورد.

میزان و کیفیتِ تعامل شورای شهر و شهرداری تهران با سراهای محله را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و این تعامل چطور می‌تواند به طور موثر یاریگرِ محلات باشد؟

خوشبخانه نگاه مثبتی به سراهای محله در شهرداری وجود دارد و همین موضوع، انگیزه برای کار را بیشتر می‌کند، اما باز هم اشاره می‌کنم هنوز فضا برای کار و تلاش و بهبود شرایط، بسیار است. سراهای محله بنا به ماهیت خود می‌توانند در بسیاری از مسائل، تسهیل‌کننده امور باشند. نقطه مشترکی که در این میان وجود دارد دغدغه شهر و شهروندی است که هم در شهرداری و هم در سراهای محله مشهود است. فقط از نظر من باید قوانین درست و قابل اجرایی در این زمینه تدوین شود تا هم نقش محلات را به طور دقیق مشخص و ارزشمند کند و هم اینکه موجب برقراری تعامل مثبت و سازنده بین اجزای شهر شود. ما هر چقدر بتوانیم در سراهای محلات فعالیت‌های مثبتی داشته باشیم نتیجه‌اش را در شهر می‌بینیم. همچنین اگر بتوانیم از مشاوره و نظرات استادان خبره در حوزه شهری استفاده کنیم مطمئن هستم آینده مثبتی در انتظار شهرمان است و خوشبختانه ستاد شورایاری‌های شورای شهر تهران برنامه‌ها و اقدامات خوبی در این زمینه‌ها دارد که البته انتظار تقویت و بهبودشان را داریم.

می‌خواهیم درباره محله‌ای که شما در آن فعالیت و حضور دارید، بیشتر بدانیم.

محله شهرک نفت در شمال غرب تهران (منطقه 5) واقع شده است و جزو مناطق خوش آب و هوای شهر تهران محسوب می‌شود. مجاورت محله شهرک نفت با رود-دره فرحزاد ویژگی خاصی از نظر آب و هوایی به آن بخشیده است. جمعیتی بالغ بر 20 هزار نفر در این منطقه ساکن هستند که عمدتا از قشر دانشگاهی و تحصیل کرده به شمار می‌آیند اما یکی از بزرگترین مشکلاتی که این منطقه مهم را تحت تاثیر قرار می‌دهد وجود کارتن‌خواب‌ها و معتادان در دره فرحزاد است. انتظار و امید ما این است که این موضوعات با مدیریت مسئولان و نهادهای مرتبط مرتفع شود.

و سخن آخر؟

پیشنهاد می‌کنم در مجله شهرنامه و رسانه‌هایی که در اختیار دارید، سراغ مدیران محلات شهر تهران و اعضای شورایاری‌ها بروید. حتی پیشنهاد می‌کنم که برای تک-تک آنها به عنوان کنش‌گران محله‌ای ارزش رسانه‌ای قائل باشید، چراکه آنها ثروت و گنج معنوی و در حقیقت، سرمایه‌های اجتماعی این شهر هستند که می‌توانند در نقش تسهیل‌گر، به ایجاد شهری پویاتر و بهتر کمک کنند. من هم به عنوان یک تسهیل‌گر در خدمت مردم شهرم و مردم محله‌ام هستم و خواهم بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید