عصرهای کشدار تابستان با معجون‌های محله قاجاری

گزارش شهرنامه از معجون فروشی های وحدت اسلامی/ سه راه شاهپور
گزارش شهرنامه از معجون فروشی های وحدت اسلامی/ سه راه شاهپور

شهرنامه/ غزاله اصلان بیگ |

مطمئن باشــید چند ســاعتی از وقتتان را پر می‌کند. بــدون لوازم پیک‌نیک، بدون طی مسافت‌های طولانی خارج از شهر و حتی بدون هزینه‌های آنچنانی. اصلا بعضی جاها پاتوق می‌شوند تا وقت خیلی‌ها را که وقت آنچنانی ندارند برای چند ساعت پر کنند! اما پاتوق داریم تا پاتوق؛ پاتوق‌هایی که هنوز هم در این عرصه رقابت نفسگیر نوتلابارها و آیسپک‌ها زانو خم نکرده‌اند و همچنان پاهای ثابت خودشان را دارند.

تقریبا محال اســت گذرتان به تهران افتاده باشد و اسم معجون‌فروشــی‌های معروف سه‌راه شــاهپور یا همان خیابان وحدت اسلامی این روزها را نشنیده باشید. یک شب معمولی و بدون هیچ مناسبت خاصی. حوالی خیابان وحدت اسلامی. بورس معجون و آبمیوه بســتنی‌های معروف.

هنوز پل ابوســعید تمام نشــده که تا چشم کار می‌کند، اتومبیل‌هایی که اریب مقابل معجون‌فروشی‌ها پارک کرده‌اند، دیده می‌شود. تقریبا جای سوزن انداختن نیست. اکثر آبمیوه و بستنی‌فروشی‌ها غلغله‌اند. آنهایی که اسم در کرده‌اند، بیشتر. شاید اگر برای بار اول گذرتان به این راسته بیفتد برای انتخاب دو-دل شوید. برای سفارش دادن معجون باید حداقــل 20 دقیقه‌ای در صف منتظر ماند. همه غرق صحبت و بگو بخند. نــه عجله‌ای در کار است و نه بی‌حوصلگی و اینکه ساعت به 12 شب نزدیک می‌شود ظاهرا برای هیچکس نگران‌کننده نیست. به قول فروشنده یکی از این معجون‌فروشی‌ها که حسابی سرش شلوغ است: “مرم هم دلشــان به همین شب‌ها خوش است دیگر” اما اگر فکر می‌کنید یک صف انتظار طولانی و خسته‌کننده در پیــش دارید، کاملا در اشــتباه هســتید. حرکات آکروباتیک در حین ریختن معجون‌ها از پارچه‌ای فلزی به داخل لیوان‌ها حســابی تماشایی اســت. تماشایی و سرگرم‌کننده. فرمول این معجون‌ها، هم خیلی پیچیده است و هم خیلی مبهم. چون تقریبا تمام محتویات داخل آن میکس می‌شود. علاوه بر معجون، آبمیوه و بستنی و انواع میکس میوه و شیک و حتی بستنی‌های سنتی و نونی قدیمی به همراه فالوده‌شیرازی از دیگر حق انتخاب‌های این راسته هیجان‌انگیز اســت. اینجا با قیمت‌های پایین و بالا می‌توانید انواع خوراکی‌های خوشمزه تابستانی را امتحان کنید و از طعم معجونی که مثل هیچ کجا نیست حسابی لذت ببرید. اما صبر کنید، این تمام جذابیت این محله قدیمی نیست.

اگر کمی هم هوس تهرانگردی به سرتان زده می‌توانید در حالی که لیوان معجون شگفت‌انگیز را در دست گرفته‌اید، خیابان را به سمت سه‌راه شاپور پایین بیایید و از بازارچه قدیمی محله طرخانی که بسیار زیبا و قدیمی است، دیدن کنید. آنوقت قطعا محو این بازارچه قاجاری با طاق‌های ضربی و مقرنس‌هایش می‌شوید. اینجا با همه بازارچه‌های تهران فرق دارد. جایی که هنوز هم نورگیرهای زیبایش در روز رقص نور خورشید را به نمایش می‌گذارد و بوی عطاری آن هر کسی را مست میکند. حتی اگر دلتان خواست، از این بازار قدیمی، یک قندان یا ظرف مسی کوچک برای خودتان به یادگار خریداری کنیــد. البته اگر گذرتان به اینجا افتاد بد نیست سری هم به خانه پدری دکتر حسابی بزنید که البته چندی قبل بخشی از آن تبدیل به کلینیک گل و گیاه شهرداری شد. کنار این خانه هم نخستین کلیسایی که در تهران ساخته شد قرار دارد. کلیسای سورپ گئورک در سال 1795 میلادی ساخته شد.

در آخر هم این گشــت و گذار نهایت یک ساعته را جایی در کوچه پس کوچه‌های قدیمی و بااصالت محله شاپور به پایان ببرید. با خاطره‌ای ســاده اما دلنشین. یک تیر و چند نشان. هم معجون و بستنی با حرکات آکروباتیک، هم سرک کشیدن به چند بنای تاریخی نزدیک. فرصت را از دست ندهید. عصرهای کشدار تابستان را به بهانه یک معجون ساده به یک تاریخ دور و دراز پیوند بزنید….

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید