دویدن درتابستان لوت/ سوخاری‌های سرپایی/ به یاد ییلاق ناصرالدین‌شاه

بسته گردشگری مجله شهرنامه درباره کویر لوت و ییلاق ناصرالدین شاه در شهرستانک
بسته گردشگری مجله شهرنامه درباره کویر لوت و ییلاق ناصرالدین شاه در شهرستانک

شهرنامه/ گروه گردشگری |

دویدن درتابستان لوت!

مکس کالدران، دونده سرشناس کویرهای جهان، تصمیم گرفته در ایران 2 مسیری که تاکنون با پای پیاده طی نشده را بدود. او گفته این برنامه را برای جلب توجه به یوز آسیایی انجام خواهد داد.

«می خواهم کاری کنم که هیچ بشری تا به حال انجام نداده است، جایی بروم که تا به حال هیچ‌کس دیگری نبوده است، با چالش‌هایی روبه‌رو شوم که تا به حال کسی به هیچ وجه تکرار نکرده است». اینها جملات مکس کالدران، دونده سرشناس کویر است که ۱۲ سال پیش هنگام دویدن از سوئز به خلیج عقبه اسلام آورده و ۲۵۰ کیلومتر صحرای سینا را در دمای ۵۰ درجه طی ۴۸ ساعت روزه‌داری در ماه رمضان دویده، است. او این بار تصمیم گرفته با شعار حفاظت از یوزپلنگ آسیایی 2 مسیر تا به حال پیاده طی نشده جدید را در ایران طی کند.

نخستین آنها، که رکورد بعدی او در فهرست رکوردهای جهانی گینس خواهد بود، در کویر لوت، بزرگ‌ترین کویر واقع در منطقه شرقی ایران رخ خواهد داد.

به یاد ییلاق ناصرالدین‌شاه

راه درازی در پیش ندارید. برای رسیدن به شهرستانک. روستایی خوش آب‌وهوا و بکر در دل طبیعت بکر چالوس.آب و هوای شهرستانک در زمستان سرد و تابستان معتدل و دلپذير و آن‌قدر زیباست که حتی ناصرالدین‌شاه هم نتوانست از آن بگذرد و تقریبا ۱۲۰سال قبل قصری ییلاقی در آنجا برپاکرد تا حداقل سالی یک‌بار بساط آشپزی درباری را در آنجا راه بیندازند، کاخ ویژه‌ای که امروزه به کاخ شهرستانک شناخته می‌شود. شهرستانک روستایی کوهستانی در شمال کوه توچال است، و در حال حاضر بهترین مسیر دسترسی به آن راه آسفالته
۸ کیلومتری‌ای است که از جاده
کرج- چالوس، نرسیده به گچسر منشعب شده و به شهرستانک منتهی می‌شود. سفر یك روزه به روستای شهرستانک، به اندازه‌ای زیبا وخاطره انگیز است که حتما باید دست‌کم یک بار به تماشای آن نشست. روستایی خوش‌منظره که پاییزش از تابستانش هم معروف‌تر وزیباتر است. برای سفر یک روزه به این روستا، می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که صبح آنجا باشید و تا بعد از ظهرهم در روستاوطبیعت اطراف آن گشت و گذار و عکاسی کنید. فراموش نکنید که بهترین پیشنهاد ما، راه آسفالته
۸ کیلومتری‌ای است که از جاده
کرج-چالوس، نرسیده به گچسر منشعب شده و به شهرستانک منتهی می‌شود.

سوخاری‌های سر پایی

وقتی صحبت از تفریحات غذایی می‌شود بد نیست سرکی بکشیم به پاتوق‌ها یا رستوران‌های پر مشتری که به قول قدیمی‌ها این شلوغی شان بی‌دلیل نیست. یکی از این بورس‌هایی که با همان نخستین قدم‌ها هر رهگذری را شیفته خودش می‌کند، طبقه همکف پاساژ قدیمی گیشا است. جایی که فست فود‌های کوچک و بزرگ با انوع سوخاری‌ها از مرغ، فیله، قارچ و سیب‌زمینی گرفته تا ساندویچ و پیتزا در حال رقابت هستند.اما یک رقابت واقعا جالب آن هم بدون هیچ جایی برای نشستن. تمام آشپزهای این رستوران‌های کوچک به اصرار غذاهایشان را برای تست کردن به مردمی که در حال عبور هستند می‌دهند و طبیعی است که هر کدام تلاش می‌کنند، مشتری را وادار کنند از آنها خرید کنند. اینجا یک ظرف بزرگ از انواع سوخاری‌ها آن هم با حجم خیلی زیاد و قابل توجه برای‌تان فقط حدود 10 هزار تومان تمام می‌شود. فرقی نمی‌کند چه ظرف سوخاری وچه پیتزاهای کوچک مخصوص همین رستوران‌های سرپایی گیشا و چه انواع ساندویچ هات‌داگ و همبرگر. هر چیزی که سفارش بدهید برایتان پر از انواع سس‌های مختلف می‌کنند و ظرف غذا را به دست‌تان می‌دهند و شما باید مثل بقیه در گوشه‌ای بیاستید و این غذاهای کوچک و به اصطلاح فینگر فودی را نوش جان کنید..

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید