“متری شیش و نیم” از سینما به خانه‌ها رسید

شهرنامه/ تصویر جلد شماره یازدهم مجله شهرنامه
شهرنامه/ تصویر جلد شماره یازدهم مجله شهرنامه

شهرنامه/ گروه فرهنگ و هنر |

فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی و تهیه کنندگی سید جمال ساداتیان در شبکه نمایش خانگی توزیع شد.

به گزارش شهرنامه، نسخه قانونی متری شیش و نیم در حالی به شبکه نمایش خانگی راه یافته است که چندی قبل نسخه قاچاق این فیلم که درواقع نسخه بازبینی این اثر بود، در فضای مجازی و یا در قالب CDهای غیر مجاز در سطح کشور پخش شد، تا جایی که سعید روستایی کارگردان این اثر را به انتشار پیامی در صفحه اینستاگرامش واداشت: «نسخه‌ بازبینی ارشاد» چطور به دست شبکه‌های ماهواره‌ای رسیده؟ رسم امانت چه شد؟ دلخور از این نیستم که در این تنگنای اقتصادی، کسانی بی‌مزد و منت به تماشای فیلم بنشینند و اوقات خود را خوش کنند. دلخوری این‌جاست که بی‌رسمی ممیزان و خیانت در امانت عادی شود. به آنها که نسخه‌ غیرقانونی فیلم را دیده یا خواهند دید می‌گویم سرتان سلامت و به آنها که محصول خون‌دل خورده‌ ما را روانه‌ بازار کرده‌اند عرض می‌کنم روی‌تان سیاه، راه و رسم‌تان مرده و بی‌رهرو باد.»

سید جمال ساداتیان تهیه کننده فیلم سینمایی متری شیش و نیم هم روز گذشته درباره توزیع نسخه قاچاق این فیلم گفت: «پیش از این قصد داشتیم نسخه شبکه خانگی را در پایان سال جاری یا اوایل سال آینده منتشر کنیم اما با توزیع کپی غیرقانونی این فیلم برنامه ریزی ها تغییر کرد و برای جلوگیری از توزیع هر چه بیشتر این کپی اقدام به انتشار قانونی نسخه شبکه خانگی کردیم.»

به گفته وی، بی توجهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موجب شد تا کپی غیرقانونی در اختیار عده ای قرار بگیرد که هم به لحاظ اقتصادی و هم معنوی موجبات ضرر فیلم شد.

تصویر جلد شماره یازدهم مجله شهرنامه که در آن با سیدجمال ساداتیان گفتگو شده است/ سینما متری چند؟

انتقاد ساداتیان از دولتی‌ها، در مصاحبه با شهرنامه

سیدجمال ساداتیان چندی قبل در مصاحبه با مجله شهرنامه درباره دغدغه‌ها و انگیزه‌هایش از توجه به موضوعات اجتماعی گفته بود: من به عنوان یک شهروند که سعی می‌کنم با چشمان باز در جامعه زندگی کنم با مشاهده آسیب‌ها و مشکلاتی همچون اعتیاد و طلاق دچار حساسیت می‌شوم. این ناهنجاری‌ها اگر بر روی پرده سینما به نمایش دربیاید می‌تواند تاثیرگذار باشد و جوانی که هنوز درگیر این معضلات نشده با دیدن این قبیل فیلم‌ها، اثرات منفی اعتیاد یا طلاق را به صورت غیرمستقیم درک می‌کند و این خیلی بهتر از این است که کسی دنبال اعتیاد برود و تبعاتش را مستقیما درک و لمس کند! بنابراین اگر در زمینه آسیب‌ها و معضلات جامعه فیلمی ساخته نشود و هشدار و تلنگری اتفاق نیفتد این قبیل ناهنجاری‌ها در جامعه به صورت واقعی و عینی فراگیر می‌شود. به اعتقاد من وظیفه و رسالت اصلی هنرمند تلنگر زدن است. اگر این اتفاق به صورت مناسب رخ دهد تاثیرش در جامعه احساس خواهد شد.

به گفته وی «اوقات فراغت یک بحث جدی و قابل تامل در کشور ما محسوب می‌شود. همانطور که در دین اسلام در مورد اوقات فراغت توصیه شده است، ما هم شعارهای فرهنگی زیادی دادیم اما در مواقعی که باید به این شعارها عمل می‌کردیم به طور موثر فعالیت نکردیم. همیشه هم سعی داشته‌ایم که با موضوعات مختلف برخورد سلبی کنیم و نه اقناعی. به طور مثال در موضوع حجاب و بسیاری از موارد دیگر با برخورد سلبی، به جای تاثیرگذاری فقط موج مقاومت ایجاد کردیم. متخصصان امور تربیتی معتقدند که وقتی به یک بچه می‌گویید “فلان کار را نکن” باید راهکار و پیشنهاد جایگزین برای او داشته باشید و بتوانید بگویید “فلان کار را بکن”؛ چون ذات بچه، شلوغ‌کاری و شیطنت کردن است و اگر به او نگویید که باید چه کار کند، می‌رود و در جای دیگر خراب‌کاری می‌کند. برای جامعه و افراد بزرگسال نیز همین‌طور است و دولت‌ها و حکومت‌ها در همه دنیا باید برنامه‌ریزی درست و موثر برای موضوعات اجتماعی و فرهنگی داشته باشند. من با توجه به همین خلاها و کاستی‌هایی که در زمینه‌های اوقات فراغت، سرگرمی و تفریحات فرهنگی و سینمایی وجود دارد و نیز به خاطر تاثیرات مخرب این کاستی‌ها (از نظر بروز ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی) فعالیت در این حوزه را برگزیدم.»

ساداتیان مشخصا درباره سختی‌ها و مشکلات ساخت فیلم متری شیش و نیم اظهار داشته بود: ساختن و تولید کار خوب و جدی واقعا سخت است. هر اثری که ماندگار می‌شود مطمئنا با سختی‌ها و تلاش‌های بسیار زیادی همراه بوده است. به عنوان مثال فیلم “متری شیش و نیم” ده هزار و دویست و هفتاد بازیگر داشت. شما تصور کنید هماهنگی و مدیریت این تعداد نابازیگر که دچار مشکلات زیادی همچون اعتیاد و سایر مسائل بودند چقدر سخت است.

تهیه کننده متری شیش و نیم در بخش دیگری از اظهارات خود به نقش مخرب دولت در حوزه سینما و فرهنگ هم اشاره کرده و گفته بود: وقتی میانگین و معدلی از شرایط می‌گیریم، به این سوال می‌رسیم که چرا برنامه‌های ما به فقر و فلاکت و اعتیاد و دیگر معضلات و مشکلات اجتماعی و فرهنگی منجر می‌شود؟ کشور ایران با ۸۰ میلیون جمعیت در بهترین حالت ۴۰۰ سالن سینما دارد که فقط نیمی از این سالن‌ها قابلیت اکران استاندارد و قابل قبول را دارند. بسیاری از سینماگران بعد از ساخت فیلم با کمبود سالن مواجه می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود فیلم‌های تاثیرگذار کمتر دیده شود.

به گفته ساداتیان «واقعیت تلخ این است که دولت، سینما را فشل کرده؛ به این صورت که سوژه را می‌دهد، پول را تزریق می‌کند و دخالت در نوع ساخت و تولید اثر هم دارد! یعنی یک کار ضعیف و ابزاری و سفارشی تولید می‌شود که هم سوژه را حیف می‌کند و هم پول را هدر می‌دهد. در حالی که همانطور که دولت در زمینه‌های صنعتی و گردشگری و… سرمایه‌گذاری و از آنها حمایت می‌کند در بخش فرهنگی نیز همین رویه را باید در پیش بگیرد.»

سهیلا جلودارزاده: متری شیش و نیم، فیلم موفق حوزه اجتماعی است

سهیلا جلودار زاده نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی چندی قبل در یادداشتی برای مجله شهرنامه نوشت: اعتیاد و مواد مخدر تمام هستی و بود و نبود یک خانواده را نابود می‌کند. مواد مخدر دومین گردش مالی را در دنیا را دارد و متاسفانه عزم بین‌المللی برای مقابله با این پدیده وجود ندارد. فیلم متری شیش و نیم را می‌توان فیلم خوبی در حوزه اجتماعی  به شمار آورد. نشان دادن زندانی و معتاد و در پایان، دار مکافات برای سردسته‌های این پدیده شوم تا حد زیادی توانسته با مخاطب ارتباط برقرار کند. فیلم و سینما موضوع مهمی است و تا حد زیادی می‌تواند در تحول درونی انسان‌ها نقش مثبتی داشته باشد. در گذشته صداوسیما فیلم‌هایی نمایش می‌داد که فقط پدیده اعتیاد را مطرح می‌کرد، اما بازگشتی برای فرد معتاد به جامعه در کار نبود. سینماگران باید در بحث پدیده‌های اجتماعی و نشان دادن عواقب مواد مخدر ورود پیدا کنند تا جامعه‌ای پاک داشته باشیم. دراین خصوص باید کفه ملت را قوی کنیم، آگاهی‌ها را بالا ببریم و مبارزه با پدیده خانمانسوز اعتیاد را هم به نحو مطلوب به مردم یاد دهیم  و این یکی از وظایف مهم رسانه‌هاست. در واقع اگر هر بخشی از سیستم‌های مختلف جامعه و سازمان‌های مردم‌نهاد بتوانند یک نفر را از دام اعتیاد نجات دهند، خدمت بزرگی به جامعه کرده‌اند. بنابراین متری شیش و نیم را می‌توان یک فیلم سینمایی موفق در حوزه اجتماعی نامید.


عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی: متری شیش و نیم به رسالتی بزرگ توجه کرد

محمد اسماعیل سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در یادداشتی برای شهرنامه نوشت: متری شیش و نیم از آن دست فیلم‌هایی است که خیلی خوب به مقوله شیشه و مواد مخدر پرداخته است…. رسالت فیلم‌ساز، شناسایی دغدغه‌های مردم است. زبان فیلم ماندگار است.  بسیاری از موضوعات در کلاس‌ها به صورت تئوریک تدریس می‌شوند اما به سرعت از خاطره‌ها پاک می‌شوند. اما این هنر و قدرت صنعت فیلم است که یک موضوع را می‌تواند به خوبی نشان دهد و عوارض و عواقب آن را نمایان سازد. با وجود اینکه می‌گویند مردم از فیلم‌های طنز استقبال می‌کنند اما این فیلم با استقبالی که از آن صورت گرفت،  نشان داد اگر موضوعی مانند مواد مخدر در قاب سینما با فیلمنامه خوب و با بهره‌گیری از بازیگران و عوامل مجرب کنار هم قرار بگیرند، خروجی مناسبی برای سینما، مخاطب و جامعه خواهد داشت.

گفتنی است «متری شیش و نیم» که نماینده سینمای ایران در هفتاد و ششمین جشنواره ونیز است با فروش بیش از ۲۷ میلیارد تومان جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای ایران است


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید