نماینده مجلس در گفتگو با شهرنامه: امکانات شهرداری تهران باید در اختیار عموم باشد

گفتگوی شهرنامه با محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی
گفتگوی شهرنامه با محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

شهرنامه/ منیژه خزایی/ گروه شهر و شهروندی |

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار ما این است که امکانات و خدمات شهرداری تهران در راستای تحقق عدالت اجتماعی، در اختیار عموم شهروندان تهرانی قرار بگیرد.

محمدحسین قربانی در گفتگو با شهرنامه اظهار داشت: دسترسی همگانی و عمومی به امکانات و خدمات نهادهای عمومی از جمله دغدغه‌های ما بویژه در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی است که امیدواریم شهرداری‌ تهران به این دغدغه احترام بگذارد.

وی تصریح کرد: به طور مشخص می‌توان گفت شهرداری تهران امکانات و خدماتی را در حوزه سلامت و بهداشت و درمان ارائه می‌دهد که معمولا ویژه پرسنل و بازنشستگان شهرداری است، و این در حالی است که امکانات و خدمات شهرداری تهران به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی باید با هزینه‌های اندک در اختیار و دسترس عموم شهروندان باشد اما در حال حاضر، (غیر از پرسنل شهرداری) فقط افرادی می‌توانند از این خدمات بهره بگیرند که هزینه آن را بپردازند.

قربانی با بیان اینکه اصل حقوق شهروندی ایجاب می‌کند که دسترسی عادلانه به این امکانات و خدمات وجود داشته باشد، ادامه داد: دسترسی آسان و کم‌هزینه اقشار کم‌درآمد و نیز افراد ساکن در مناطق کم‌برخوردار شهر تهران به خدمات اجتماعی همچون بهداشت و درمان یکی از مهمترین دغدغه‌های ما در مجلس شورای اسلامی است و تحقق سلامت شهری به طور کامل، در گرو محقق شدن همین دسترسی آسان است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: البته طرح‌هایی در مجموعه شهرداری تهران در حال اجرا است که نهادهای اجرایی نیز می‌تواند از آنها الگوبرداری کند؛ از جمله طرح پزشک خانواده.

وی توضیح داد: به رغم اختصاصی بودن برخی خدمات و امکانات در شهرداری تهران (که جای انتقاد و گلایه دارد)، طرح‌ها و اقداماتی همچون پزشک خانواده، پایش سلامت کارگران شهری، آزمایش و کنترل آب شرب بوستان‌های تهران و نظارت بر امنیت غذایی در اماکن عمومی تحت پوشش شهرداری تهران، از جمله فعالیت‌های ارزشمند و قابل تحسینی است که نباید نادیده گرفته شود و برخی از این برنامه‌ها قابل الگوبرداری در شهرهای دیگر و حتی از سوی دولت است.

قربانی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه کاری جدید و قابل توجه کمیسیون بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: چند وقتی است که اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در سفر به استان‌های مختلف، از نهادها و مراکزی که خدمات آنها با حوزه سلامت و بهداشت و درمان مرتبط است بازدید و عملکردشان را بررسی و رصد می‌کنند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ادامه داد: این نظارت قطعا در بهبود کیفیت خدماتی که در این حوزه به هموطنان سراسر کشور ارائه می‌شود تاثیرگذار است و البته مجلس شورای اسلامی علاوه بر مسئولیت قانونگذاری، در حوزه نظارت نیز دارای رسالت مهمی است که کمیسیون بهداشت و درمان در راستای تحقق این رسالت، بازدیدها و رصدهای تخصصی و همه‌جانبه را درنظر دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید