«قاضی مصنوعی» در دادگاه‌های هوشمند چین!

چینی ها از قاضی مصنوعی در دادگاه های هوشمند استفاده می کنند
چینی ها از قاضی مصنوعی در دادگاه های هوشمند استفاده می کنند

شهرنامه/ گروه اجتماعی |

استفاده از خدمات آنلاین و هوشمند حقوقی در چین تا جایی توسعه یافته است که بیش از یک میلیون شهروند و ۷۳هزار وکیل در سیستم دادگاه هوشمند ثبت نام کرده‌اند.

بنا به اعلام شینهوا خبرگزاری رسمی چین، استفاده دادگاه های هوشمند چین از انواع فناوری های نوآورانه شامل “بلاک چین” و “هوش مصنوعی” برای حل و فصل میلیون ها پرونده حقوقی در دستور کار قرار دارد به طوری که از ماه مارس تا اکتبر امسال نزدیک به یک و نیم میلیون پرونده قضایی و دادرسی در چین از طریق دادگاه‌های هوشمند اینترنتی و با استفاده از فناوری‌های بلاک چین و هوش مصنوعی حل و فصل شده‌اند.

دادگاه‌های هوشمند چین به “دادگاه های آینده” مشهور هستند و طی این روند، چینی‌ها می‌توانند با قاضیان غیرانسانی، مجازی و مبتنی بر هوش مصنوعی ارتباط برقرار کنند که این امر نیاز به حضور فیزیکی آنها در دادگاه را منتفی می‌سازد.

نخستین دادگاه هوشمند چین (که در جهان نیز نخستین محسوب می‌شود) در سال 2017 در شهر هانگژو در شرق چین تأسیس شد و پس از آن سازوکارهای مشابهی در شهرهای پکن و گوانگجو راه‌اندازی گردید.

بنا به اعلام رئیس دادگاه اینترنتی پکن این دادگاه از فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی و بلاک چین برای صدور احکام استفاده می کند: “در خصوص استفاده کنونی از هوش مصنوعی به عنوان دستیار صدور احکام، کارایی بر دقت اولویت دارد. یک قاضی انسانی در نهایت مسئول صدور رأی منصفانه و عادلانه است. اما ما به سمت آینده‌ای در حرکت هستیم که می‌توانیم ببینیم یک قاضی هوش مصنوعی پشت تریبون نشسته است.”

همچنین مطابق گزارشی که دیوان عالی خلق چین منتشر کرده است، در حال حاضر بیش از یک میلیون شهروند در سیستم دادگاه هوشمند به همراه 73 هزار و 200 وکیل ثبت نام کرده‌اند.

گفتنی است در سپتامبر سال گذشته، دیوان عالی چین اعلام کرد که «دادگاه های اینترنتی، داده‌های دیجیتالی که به عنوان شواهد ارائه می شوند را به رسمیت خواهند شناخت.»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید