40هزار نفر استخدام دولت می‌شوند/ شرایط استخدام در سال جدید

شرایط استخدام دولتی در سال 1399 اعلام شد
شرایط استخدام دولتی در سال 1399 اعلام شد

استخدام نیروی انسانی در نهادهای دولتی تنها با اخذ مجوز از سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ها، برنامه های دولت برای استخدام‌، در طول چند سال‌ گذشته به علل گوناگون از جمله بار مالی و نیزتوجه به موضوع کوچک‌سازی دولت و جلوگیری از بزرگ شدن آن در کانون توجه بوده است؛ به گونه‌ای که در مقایسه با قبل محدودتر شده و فقط بر اساس ضوابط مشخص شده در قانون و از طریق برگزاری آزمون‌ استخدامی انجام می‌ شود.

مطابق قانون بودجه امسال، به کارگیری و استخدام نیروی انسانی به هر شکل و با هر عنوان در مشاغل دستگاه‌های اجرایی فقط با مجوز سازمان اداری و استخدامی و با دریافت تاییدیه از سازمان برنامه و بودجه مبنی بر پیش‌بینی بار مالی در قانون انجام می‌شود.

رعایت قوانین و مقررات مربوط به استخدام از جمله قانون مدیریت خدمات کشوری مورد توجه بوده و استخدام‌ها منوط به حرکت در چارچوب این ضوابط است. همچنین در مورد به کارگیری افراد جدید به صورت حق التدریس و با عناوین مشابه به هر شکل توسط وزارت آموزش و پرورش و ادارات کل استان‌های آن ممنون اعلام شده است.

اما از سال‌های گذشته با توجه به اختلاف‌نظرهایی که در رابطه با استخدام‌های  دولتی و یا تبدیل وضعیت کارکنان از دولت دهم وجود داشت، هرگونه اقدامی مشروط شد؛ به گونه‌ای که در آن زمان براساس ماده (۵۱) قانون برنامه پنجم توسعه هرگونه استخدام رسمی و پیمانی در دستگاه‌های اجرایی را ممنوع بود، اما در تبصره‌ای تاکید شده بود که در بودجه‌های سنواتی امکان استخدام با شرط رعایت بند (ب) ماده (۲۴)قانون مدیریت خدمات کشوری قابل انجام بود.

این در حالی است که بنا بر بند (ب) ماده ۲۴ قانون مدیریت کشوری اگر دستگاه مشغول به کار حاکمیتی است، با خروج دو درصد نیروها دریک سال نیروی جدید را جذب کند، از سوی دیگر در مشاغل غیر حاکمیتی نیز به ازای خروج سه نفر نیرو دستگاه می تواند یک نیروی جدید استخدام کند. بر این اساس مبنای بکارگیری نیروی جدید در دستگاه ‌اجرایی همین قانون قرار گرفت.

آنطور که انصاری-رئیس سازمان اداری و استخدامی- اعلام کرده است با توجه به نیاز اعلامی دستگاه های اجرایی برای نیروی انسانی پیش بینی می شود امسال ۴۰ هزار نیروی جدید از طریق آزمون استخدام شوند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید