پسربچه‌ای که بی‌گناه اعدام شد

شهرنامه/ جورج استینی پسربچه سیاه پوست که بی گناه با صندلی برقی اعدام شد
شهرنامه/ جورج استینی پسربچه سیاه پوست که بی گناه با صندلی برقی اعدام شد

سال ۱۹۴۴ یعنی ۷۸ سال قبل، دادگاهی در آمریکا پسربچه‌ای سیاه‌پوست را که ۱۴ سال داشت به اتهام قتل و بدون هیچ مدارکی به اعدام محکوم کرد و این حکم با صندلی برقی به اجرا در آمد.

به گزارش شهرنامه به نقل از تسنیم و روزنامه ایران، در نمونه‌ای تاریخی از بی‌رحمی‌ها علیه سیاه‌پوستان در آمریکا، پسر بچه‌ای 14 ساله بدون هیچ شواهد و مدارکی به اتهام قتل، به اعدام محکوم می‌‌شود و صرفاً با همین اتهام بی‌مورد به طرز فجیعی با “صندلی برقی” جان خود را از دست می‌دهد اما بعد از گذشت سالیان سال، بی‌گناهی این کودک سیاه‌پوست ثابت می‌شود!

پایگاه خبری “ایندیپندنت” در سال 2014 می‌نویسد، پسر بچه‌ای 14 ساله به نام “George Stinney” (جورج استینی) در سال 1944 به جرم قتل محکوم به اعدام توسط صندلی برقی می‌شود که بعد از 70 سال، بی‌گناهی او در دادگاهی در “کارولینای جنوبی” اثبات می‌شود!

این پسربچه 14 ساله به جرم قتل دو دختر سفید‌پوست در یک کارخانه در کارولینای جنوبی بدون هیچگونه شواهد و مدارکی و تنها در دادگاهی که کمتر از 3 ساعت به طول می‌انجامد، به اعدام محکوم می‌شود تا جایی که او را به عنوان جوانترین فردی که در قرن 20 در کشور آمریکا اعدام شده، می‌شناسند.

اعدام کنندگان او گفته‌اند که هنگام اجرای حکم، جثه این پسربچه برای صندلی برقی بسیار کوچک بود و تسمه‌ها مناسب دستان او نبودند.

قتل دو دختر سفیدپوست؛ اتهام پسربچه بی‌گناه

اما ماجرا چه بود و از کجا آغاز شد. روزنامه ایران سال‌ها قبل (بیست و یکم آبان ۱۳۹۲) در صفحه «شوک» در این باره نوشت:

در سال ۱۹۴۴ میلادی در کارولینای جنوبی، اجساد دو دختر ۷ و ۱۱ ساله سفیدپوست را درون خندقی در خارج از شهر پیدا کردند و تحقیقات برای شناسایی قاتل آغاز شد. این دو دختر نوجوان ۶۹ سال پیش هنگام غروب ناپدید شده بودند که صبح روز بعد اجساد آن ها در حاشیه شهر پیدا شد و به تشخیص پزشکی قانونی آن ها را با کوبیدن جسم سختی بر سرشان کشته اند و بعد پیکر های بی جانشان را از نقطه ای در داخل شهر به بیابان کشانده اند.

هیجان اعتراض آمیز مردم شهر نسبت به این جنایت آغاز شد و هزاران نفر از ساکنان خشمگین شهر اقدام به برگزاری راهپیمایی هایی کردند و خواستار دستگیری هرچه سریع تر قاتل ناشناس شدند.

رئیس پلیس شهر که نگران عواقب این خشم و خروش عمومی شده بود، ماموران را واداشت هر چه زودتر قاتل این دو دختر را شناسایی کنند.

جورج استینی پسربچه سیاه پوست که بی گناه  با صندلی برقی اعدام شد
جورج استینی پسربچه سیاه پوست که بی گناه با صندلی برقی اعدام شد

معرفی یک قاتل ساختگی برای فروکش کردن ماجرا!

از سویی همه روزنامه های محلی با چاپ عکس ها و گزارش هایی درباره این جنایت، دامنه اعتراضات را گسترش می دادند.پس از چند روز تحقیق و جست وجو سرانجام پلیس پسربچه ۱۴ ساله سیاهپوستی را به عنوان قاتل دختران کشته شده معرفی کرد و به نژادپرستان شهر فرصت داد علیه سیاهپوستان تظاهرات جنون آمیزی را راه اندازی کنند.

دادگاه جنایی برای فروکش کردن این اعتراضات مردمی، دو روز پس از دستگیری پسرک سیاهپوست تشکیل جلسه داد و اعضای هیات منصفه، این نوجوان به نام جورج استینی را گناهکار تشخیص دادند که دادگاه هم او را به اعدام با صندلی الکتریکی محکوم کرد. در حالی که جورج نوجوان در تمام مراحل بازجویی خود را بی گناه معرفی کرده بود اما در دادگاه رئیس پلیس شهر اقرارنامه ای از این پسرک در دادگاه قرائت کرد که طی آن اعتراف به قتل دو دختر کرده بود. رئیس پلیس با قرائت این نامه گفت جورج در جریان درگیری های تبعیض نژادی دخترها را کشته است.

همان گونه که دادگاه به بهانه احساسات نژادپرستانه جورج استینی را به اعدام محکوم کرده بود مقامات قضایی در اعدام این پسرک هم شتابزده عمل کردند و این نوجوان ۱۴ ساله را ۸۴ روز پس از رای دادگاه بر صندلی مرگ نشاندند در حالی که جورج منکر ارتکاب جنایت بود و تا لحظه اعدام می گفت پلیس به زور او را وادار به اعتراف کرده است.

سرعت تکان دهنده در اجرای عدالت!

بنا به نوشته خبرگزاری تسنیم (در ۱۶ تیرماه ۱۳۹۹)، قاضی “کارمن مولن” (شخصی که بعد از 70 سال جورج را تبرئه می‌کند) در مورد این پرونده می‌گوید: «سرعتی که برای اجرای عدالت در برابر این پسر بچه انجام شد، تکان‌دهنده و بسیار ناعادلانه بود و پرونده وی یکی از بی‌عدالتی‌های بزرگ علیه سیاه‌پوستان در تاریخ آمریکا است.»

قاضی مولن بیان می‌کند که وی به دنبال محکوم کردن محکومیت این پسربچه است زیرا دادگاه کارولینای جنوبی نتوانسته در سال 1944 رای عادلانه‌ای را صادر کند.

کتابی در مورد همین اتفاق با نام “مسیر سبز” (رمان) نوشته شده است و فیلم سینمایی “مسیر سبز” (فیلم 1997) نیز برگرفته از همین ماجرا است.

جمع‌بندی و گردآوری شده از: تسنیم و ایران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید