کرونا ازدواج را افزایش داد!

شهرنامه/ کرونا آمار ازدواج را افزایش داد
شهرنامه/ کرونا آمار ازدواج را افزایش داد

ویروس منحوس کرونا هرچند آثار زیانبار و سوء داشت اما از آنجا که تجملات و رسم و رسوم عجیب و غریب و هزینه‌ساز ازدواج را حذف کرد، باعث افزایش آمار ازدواج در کشور در هفته‌های اخیر شد.

به گزارش شهرنامه ویروس کرونا که در ماه‌های اخیر بسیاری از آیین‌ها و مراسم ایرانی و جهانی را به تعطیلی کشاند اما آمار ازدواج در کشور ما را افزایش داده است.

در همین باره رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق به ایرنا گفت: در چهار ماه نخست امسال حدود ۲۰۰ هزار واقعه ازدواج و ۳۵ هزار واقعه طلاق ثبت شده در حالیکه در مدت مشابه سال قبل ۱۶۷ هزار ازدواج و ۳۷ هزار طلاق ثبت شده بود.

وی خاطرنشان کرد: شرایط کرونا جلوی رشد مورد انتظار ازدواج را گرفت زیرا پیش بینی می شد که در این مدت ۲۵۰ هزار ازدواج ثبت شود اما از سویی دیگر یکی از دلایل رشد ازدواج با وجود شرایط کرونا این است که تجملات و هزینه های اضافی زوج ها کاسته شده و از عروس و داماد کسی انتظار ندارد که برای آغاز زندگی مشترک هزینه مراسم آنچنانی پرداخت کنند.

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق با تاکید بر ازدواج آسان و دور از تجمل گرایی اظهار داشت: بیماری کرونا هزینه های زاید را از شروع زندگی های مشترک حذف کرد و اگر عروس ها و دامادهایی منتظر از بین رفتن محدودیت ها برای برگزاری مراسم ازدواج هستند، پیشنهاد می شود به دلیل نداشتن مراسم صبر نکنند و مانع شروع زندگی مشترک نشوند زیرا به نظر می رسد این شرایط و محدودیت ها دست کم تا پایان سال جاری ادامه یابد.

مظفری اضافه کرد: در دفاتر ازدواج و طلاق طبق پروتکل های تدوین شده از سوی وزارت بهداشت مطابق با دستور ستاد ملی کرونا عمل می شود. این پروتکل ها از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به دفاتر ازدواج و طلاق ابلاغ شده است.

هنگام مراسم عقد حضور بیش از ۶ نفر ممنوع است
رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق افزود: یکی از موارد تعیین شده در پروتکل های بهداشتی این است که هنگام مراسم عقد حضور بیش از ۶ نفر ممنوع است.

مظفری اضافه کرد: علاوه بر ضدعفونی مکرر و مرتب دفاتر ازدواج و طلاق، نوبت دهی برگزاری آیین ازدواج و طلاق نیز در ساعت اداری انجام می شود و آزمایش های پیش از مراسم با زمان از قبل تعیین شده انجام می شود تا مانع تجمع و ازدحام شود.

تاثیر کرونا بر کمرنگ شدن آفت های ازدواج

یک کارشناس ارشد جامعه شناسی اصفهان در گفت و گو با ایرنا، اظهارداشت:  تجمل گرایی در ازدواج یکی از آسیب های جدی است که در بسیاری از موارد حتی فلسفه و هدف ازدواج که رسیدن به آرامش است را تحت شعاع قرار می دهد اما شیوع کرونا و محدودیت های پس از آن قدری این رویه را تغییر داده است.

محبوبه صفایی افزود: چشم و هم چشمی به عنوان یکی دیگر از آفت های ازدواج های امروزی با شیوع کرونا کمرنگ شد چرا که بسیاری از رسوم اضافی و دست و پاگیر همچنین هزینه های گزاف آن را کاهش داد.

این کارشناس اضافه کرد: مقوله سلامت شوخی بردار نیست و به طور معمول همه افراد جامعه با هر سطح فرهنگ و سطح اقتصادی آن را در اولویت قرار می دهند، کرونا موجب شد بیشتر خانواده ها به دستورالعمل های بهداشتی توجه کنند و در اجرای قوانین محدود کننده نیز مشارکت داشته باشند و همین مساله سبک رسوم ایرانی را نیز تغییر داد.

وی افزود:  از شیوع کرونا شاهد ترویج و تقویت  فضائل اخلاقی مثل کمک به همنوع، ساده زیستی و همگرایی بین مردم هستیم که باعث شد کسانی که در آستانه ازدواج بودند پیشگام شوند و هزینه ازدواج خود را به تهیه بسته‌ها و اقلام کمک معیشتی برای مردم آسیب دیده از کرونا و محروم اختصاص دهند که هم جامعه و افراد نیازمند بهره‌مند شدند و هم فرهنگ ازدواج آسان در جامعه گسترش یافت.

به گفته وی رواج ازدواج های بی تکلف و کم جمعیت که خود به خود بسیاری از هزینه ها را نیز کاهش داد، این باور را در اقشار مردم ایجاد کرد که این خود ما هستیم که در یک چرخه مستمر و بیهوده باید ها و اجبارهای زیادی در زندگی برای خود ایجاد کرده ایم، به طوری که بسیاری از مراحل پیش از ازدواج که موجب تحمیل هزینه های سرسام آور به خانواده ها و زوج های جوان می شود را می توان با تغییر طرحواره های ذهنی و تابوهای اجتماعی از سر راه برداشت، به این معنا که تسهیل ازدواج پیش از آنکه به اقدام مسوولان مرتبط شود نیازمند یک برانگیختگی اجتماعی در لایه های مختلف جامعه است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید