اعلام برنامه‌های ایران برای همایش بین‌المللی جوانان و صلح جهانی

شهرتامه/ برنامه های ایران برای همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی
شهرتامه/ برنامه های ایران برای همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی

شهرنامه| منیژه خزایی: برنامه‌های ایران برای همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی صبح سه شنبه در نشستی با حضور نمایندگانی از دولت، مجلس، بخش خصوصی و همچنین سفیر فلسطین در ایران در سالن همایش‌های رایزن نیاوران بررسی و اعلام شد.

به گزارش شهرنامه، همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی قرار است در سال ۲۰۲۱ با مدیریت ایران و میزبانی کره جنوبی و با حضور ۴۰ کشور آسیایی در چهار محور جوانان و مبارزه با تروریسم، اقتصاد، گردشگری و موسیقی برگزار شود. دور اول این همایش پیش از این در تبریز و با حضور کشور‌های خارجی برگزار شد که با استقبال زیادی همراه بود.
محمد عندلیبی، ریاست دبیرخانه همایش و عضو کمیسیون جوانان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به برنامه ایران برای دومین همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی در سئول گفت: هدف از برگزاری این همایش توسعه روابط ایران با کشور‌های آسیایی به خصوص در زمینه توسعه صنعت گردشگری است.
ولی تیموری، معاون وزیر گردشگری که در این مراسم به صورت ویدئو کنفرانسی حضور یافت با اشاره به آمادگی وزارت میراث فرهنگی برای اجرای هر بهتر این همایش گفت: توسعه گردشگری با کشور‌های جنوب شرق آسیا اولویت مهم کشورمان است که البته با شیوع ویروس کرونا به صورت موقت متوقف شده است.

وی با اشاره به حضور ۴۰ کشور آسیایی در همایش سئول در سال ۲۰۲۱ افزود: برقراری روابط با این کشور‌ها اولویت همکاری ایران است که در همایش صلح جهانی دنبال می‌شود.

شهرنامه/ اعلام برنامه های ابران برای همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی
شهرنامه/ اعلام برنامه های ابران برای همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی

نماینده مجلس: برنامه ها در حد شعار باقی نماند
زهره لاجوردی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به چهار محور برگزاری همایش صلح جهانی گفت: ضروری است تمامی محور‌ها دنبال شود و این گونه نباشد که برخی تنها در حد شعار باقی بماند.
وی برگزاری همایش صلح جهانی را نشانگر فعالیت جمهوری اسلامی در زمینه حقوق بشر در مقام عمل عنوان کرد و افزود: این عرصه‌ها برای تبیین فعالیت جمهوری اسلامی و اقدامات آن در زمینه صلح است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به یکی از محور‌های این همایش که جوانان و مبارزه با تروریسم است گفت: ایران با وجود همه اقدامات مبارزاتی خود در خصوص تروریسم که در چهل سال گذشته داشته هنوز مورد اتهام است و این در حالی است که ۱۷ هزار قربانی ترور در کشورمان داریم.
این نماینده مجلس با بیان اینکه ایران در مبارزه با داعش در صف اول بود و با رشادت‌های سردار شهید قاسم سلیمانی شاهد از بین رفتن داعش بودیم اظهار کرد: حضور نمایندگان ۴۰ کشور آسیایی فرصت خوب برای ایران است و البته باید به نوع روابط ایران و کره جنوبی پس از تحریم‌ها توجه کرد و دیپلماسی منفعلانه نداشت.

شهرنامه/ اعلام برنامه های ابران برای همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی
شهرنامه/ اعلام برنامه های ابران برای همایش بین المللی جوانان و صلح جهانی

افزایش مشکلات ایران و کره پس از تحریم‌های آمریکا
حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره نیز که در این نشست به صورت ویدئو کنفرانسی حضور داشت با اشاره به افزایش مشکلات ایران و کره جنوبی پس از تحریم‌های آمریکا گفت:عمده همکاری ایران و کره جنوبی در زمینه خودرو، لوازم خانگی، پتروشیمی و دندانپزشکی است که پس از اعمال فشار‌ها از سوی آمریکا به کره جنوبی و نگرانی این کشور دستخوش تغییراتی شده است.
وی با اشاره به بلوکه شدن حدود ۸ میلیارد از اموال ایران در کره جنوبی گفت: عمده واردات این کشور از ایران در زمینه نفت و میعانات گازی بوده است و بر این اساس امیدواریم با کاهش تنش ها، زمینه برای از سرگیری همکاری‌های اقتصادی ایران و کره جنوبی فراهم شود.

مسافرت ۹هزار کره‌ای به ایران در دو سال
پویا فیروزی، دبیر اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی نیز در این مراسم بااشاره به افزایش روابط ایران و کره جنوبی پس از لغو تحریم‌ها گفت:، اما از سال ۹۸ به بعد روابط دو کشور به دلیل تحریم‌ها با موانعی رو به رو شد.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود به جزییات روابط گردشگری ایران و کره جنوبی در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ اشاره کرد و گفت: در این سال‌ها ۸ هزار و ۳۰۰ مسافر ایرانی به کره و ۹ هزار کره‌ای به ایران سفر کرد.

علی اصغر شعردوست، سفیر ایران در تاجیکستان نیز در این نشست با بیان اینکه باید بر روی محور‌های مشترک با کره جنوبی برنامه ریزی و محور‌ها را محدود کرد گفت: ضروری است برای موفقیت هر چه بیشتر ایران در این همایش و رسیدن به اهداف مدنظر، کمیسیون فرهنگی مجلس حمایت‌های لازم را در این زمینه انجام دهد.
این نماینده اسبق مجلس در ادامه با اشاره به نزدیک شدن به اعلام بودجه سازمان‌ها و نهاد‌ها گفت: در این راستا از مجلس انتظار می‌رود تا منابع لازم برای پیشبرد بهتر اهداف ایران در این همایش در نظر گرفته شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید