مرغ‌های دانه درشت! //مرغ‌ها «تریاک» مصرف می‌کنند

شهرنامه/ مرغ های درشت با تریاک و مواد غیرمجاز رشد کرده اند
شهرنامه/ مرغ های درشت با تریاک و مواد غیرمجاز رشد کرده اند

مرغ‌های درشت بر اثر مصرف آنتی‌بیوتیک و تریاک به بالای ۲ کیلو می‌رسند و سلامت آنها جای تردید دارد.

به گزارش شهرنامه به نقل از تسنیم، طی سه دهه مصرف سرانۀ گوشت دام کشور به دوسوم کاهش یافته و مصرف مرغ ۲.۵برابر شده است، مرغ‌های درشتی که بر اثر مصرف آنتی‌بیوتیک و تریاک به بالای ۲ کیلو می‌رسند و سلامت آنها جای تردید دارد. در این گزارش برای جایگزینی این محصول راه‌حل‌هایی ارائه شده است.

الزامات تغییر سبک زندگی در دهه‌های اخیر، موجب شده است بسیاری از عادت‌های نسل‌های پیشین، در نسل حاضر وجود نداشته باشد، برای مثال پیشینیان از جهات مختلف، غذای با پایۀ مرغ را مطلوب نمی‌دانستند، و بیشتر به گوشت دام، خصوصاً گوسفند، یا حداکثر گوسالۀ جوان، و در بسیاری مناطق شتر گرایش داشتند. اکنون طی یک روند بطئی و تدریجی از دهۀ 1330 تاکنون گوشت شتر بسیار محدود شده، مصرف گوشت گوسفند و بز به حداقل رسیده و گوشت گاو پرورشی و به‌خصوص مرغ جایگزین آن شده است.

به‌گفتۀ علی‌صفر ماکنعلی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور، در سال گذشته (1398)، 2.7میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید شده است. اگر جمعیت فعلی کشور را کمی کمتر از 84میلیون نفر بدانیم، مصرف سرانۀ گوشت مرغ در کشور ما کمی بیش از 32کیلوگرم به‌ازای هر نفر به‌دست می‌آید.

واکاوی موضوع در گذشته‌های دور خیلی راهگشا نیست و مسئله‌ای را حل نمی‌کند، اما بررسی داده‌های رسمی نشان می‌دهد طی سه دهۀ گذشته در ذائقۀ مردم کشور ما، مرغ جایگزینِ گوشت قرمز و مرغوب شده است. این تغییر عادت در پروتئین مصرفی موجب شده اکنون بنابر آمارهای رسمی سرانۀ مصرف مرغ در ایران دوبرابر سرانۀ جهانی باشد، که بسیار قابل تأمل است.

با توجه به نهی دین اسلام از مصرف افراطی مرغ ماکیان، و احتمال بروز عوارض و بیماری‌های گوناگون از جمله بر اثر مصرف آنتی‌بیوتیک و تریاک در پرورش مرغ‌های درشت فعلی ــ که مسئولان امر نیز به آن اذعان کرده‌اند ــ به‌نظر می‌رسد خانواده‌های ایرانی با روش‌های گوناگون، مانند جایگزینی گوشت قرمز یا گوشت سایر پرندگان یا جایگزینی پروتئین‌های گیاهی و حتی کاهش مصرف گوشت در سبد خانوار، یا لااقل استفاده از مرغ‌های کوچک زیر 1800گرم، باید جلوی افراط در عادت قهری پیش‌آمده را بگیرند، تا خانوادۀ آنها از عوارض گوناگون این حوزه در امان بماند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید