فردین آقایی: فوتبال ما در «تله حقوقی» ویلموتس گرفتار شد

شهرنامه/ مصاحبه فردین آقایی درباره قرارداد ویلموتس
شهرنامه/ مصاحبه فردین آقایی درباره قرارداد ویلموتس

چرا کشور ما در بسیاری از قراردادهای حقوقی بین‌المللی بازنده‌ است؟ این سوالی است که مدیرعامل نخستین سامانه هوشمند خدمات آنلاین حقوقی کشور به آن پاسخ داده است.

فردین آقایی هشتجین در مصاحبه با خبرنگار شهرنامه گفت: موضوع تلخ و ناگواری که این روزها با عنوان قرارداد آقای ویلموتس با آن مواجه هستیم، متاسفانه برای اولین بار نیست که در کشورمان رخ می‌دهد و تاسف‌بارتر اینکه آخرین باخت حقوقی ما نیز نخواهد بود! و چنانچه نگاه و نگرش و فرهنگ رفتاری و باوری خودمان را از اساس اصلاح نکنیم باز هم گرفتار چنین تله‌های حقوقی خواهیم شد.

وی با اشاره به اتفاقاتی که اخیرا برای تیم‌های باشگاهی ایران نیز رخ داده است افزود: در موضوع تیم‌های باشگاهی هم هرازگاهی می‌بینیم که قراردادهای بسیار شکننده و شکست‌پذیربا خارجی‌ها منعقد می‌شود که کوچکترین مطالعه و تحقیق حقوقی در آن وجود ندارد چراکه اگر وجود داشت، اینچنین تیم‌های ما را دچار زیان‌های مالی گسترده نمی‌کرد.

ضعف ما باور نداشتن وکیل است

آقایی ادامه داد: این خسارت‌ها نشانگر وجود ضعف جدی در نوع باور، تفکر و نگرش جامعه و مدیران ما است؛ به معنای دیگر ما هنوز وکیل و وکالت را به طور جدی باور نداریم و کمترین اعتقاد و باور را به مشورت حقوقی و بهره‌گیری از تخصص وکلا داریم.

وی در پاسخ به این سوال که مگر قراردادهایی از جمله با آقای ویلموتس با حضور وکلا منعقد نمی‌شود، اظهار داشت: بله درست است که وکلایی حضور دارند اما به نظر می‌رسد این حضور بیشتر جنبه تشریفاتی و صوری دارد و از جنس باور و اعتقاد برای جلوگیری از بروز خسارت نیست. چون قطعا اگر این حضور با پشتوانه تخصصی، تعهد و غیرنمایشی بود چنین ضربه سنگین و مهلکی به منافع مالی کشورمان وارد نمی‌شد.

مدیرعامل سامانه یکپارچه داوری، وکالت و کارشناسی «سیدوک» ادامه داد: فرهنگ مراجعه به وکیل هنوز به خوبی در جامعه ما نهادینه نشده است و متاسفانه دو حالت ناخوشایند را در بحث رجوع به وکیل شاهد هستیم: اول اینکه یا از اساس اعتقادی به مشورت با وکیل وجود ندارد و یا اگر هم در جایی از وکیل استفاده می‌شود، به منظور رعایت صوری دستورالعمل‌ها و تشریفات ظاهری است!

شهرنامه/ فردین آقایی مدیرعامل سامانه یکپارچه داوری، وکالت و کارشناسی «سیدوک»

ویلموتس گل زد، ما فقط نگاه کردیم!

آقایی هشتجین با بیان اینکه ضربه ویلموتس به فوتبال و جامعه ایران یک ضربه محکم و عجیب و غریب بود، گفت: اگر بخواهیم فوتبالی حرف بزنیم باید بگوییم ضعف ما در همان ابتدای دروازه یعنی در خط دفاع و خود دروازه‌بان خلاصه می‌شود، یعنی باور و نگرش ما در حقیقت خط دفاع و دروازه‌بانی هستند که اگر چینش آنها محکم و اصولی باشد خیالمان راحت است که از این گل‌های عجیب و غریب از افرادی مانند آقای ویلموتس نمی‌خوریم.

وی افزود: ضعف در باور و تفکر ما است که آقای ویلموتس که تقریبا ۳۰ روز در کشور و فوتبال ملی ما حضور داشته، موفق به دریافت یک غرامت سنگین شده است! یعنی او به صورت کاملا هوشمندانه و زیرکانه، دست روی ضعف اساسی ما در خط دفاع یعنی ضعف در باور داشتن وکیل و مشورت حقوقی گذاشته و از همان جا به ما ضربه زده است.

مشت نمونه خروار است

مدیرعامل سیدوک گفت: مگر غیر از این است که بسیاری از ما ایرانی‌ها هر قراردادی که جلوی‌مان بگذارند را بدون توجه به جزئیاتش امضا می‌کنیم؟! و یا در بهترین حالت فقط یکبار به صورت گذرا و سریع، نگاهمان را از بالا به سمت پایین قرارداد می‌دوانیم و اعلام می‌کنیم که آن را خوانده‌ایم! پس این ضرب‌المثل که مشت نمونه خروار است، اینجا به کار می‌آید؛ شک نکنید که قرارداد آقای ویلموتس هم به همین شکل از طرف مقامات فوتبالی کشور خوانده و امضا شده است وگرنه امروز با چنین افتضاح و شکست بزرگی مواجه نمی‌شدیم.

ما به یک پرانتز باختیم!

آقایی ادامه داد: آنطور که در اخبار رسانه‌ها منتشر شده، آقای ویلموتس از فرصت حضور یک وکیل حرفه‌ای که همسر وی است، در کنار خود بهره‌مند بوده که قراردادی محکم و زیرکانه را در پی داشته و در نهایت هم به خاطر گنجاندن چندعبارت هوشمندانه در یک پرانتز، برنده و بازنده واقعی را مشخص کرده است! چون واقعیت این است که متاسفانه از نظر اجتماعی نیز خیلی از ما ایرانی‌ها به چنین جزئیاتی دقت نداریم.

آقایی با اشاره به ضرورت فرهنگسازی از سوی رسانه‌ها و دستگاه‌های متولی کشور برای نهادینه شدن فرهنگ مراجعه به وکیل و مشاور حقوقی اظهار داشت: همان طور که در فوتبال می‌گوییم که باید از پایه به دنبال ساختن یک تیم ملی پویا و قوی باشیم، در زمینه موضوعات حقوقی هم ضرورت دارد که از پایه، یعنی از دوران مدرسه به دنبال شکل‌گیری باور، فرهنگسازی و نهادینه شدن فرهنگ مراجعه به وکیل در جامعه باشیم وگرنه متاسفانه باید بگویم که ما همچنان در بسیاری از دعاوی حقوقی در سطح بین‌المللی بازنده خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید