خوش به حال بازنشستگان شهرداری تهران/ مردم عادی چه می‌کنند؟/ شرکت شهرسالم اولویت‌هایش را گم کرده!

شهرنامه: شرکت شهر سالم شهرداری تهران بیش از حد به حوزه‌های خاصی توجه دارد!

شرکت شهر سالم شهرداری تهران بیش از حد به حوزه‌های خاصی توجه دارد!
شهرنامه: شرکت شهر سالم شهرداری تهران بیش از حد به حوزه‌های خاصی توجه دارد!

بسیاری از شهروندان عادی و سالمندانی که سال‌ها تلاش کرده‌اند، اکنون دسترسی مناسبی به خدمات بهداشتی و درمانی ندارند اما جای خوشحالی است که بازنشستگان شهرداری تهران شرایط خوبی را تجربه می‌کنند!

به گزارش شهرنامه، اگر این روزها و این ماه‌ها و این سال‌ها گذر شما هم به برخی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها یا آزمایشگاه‌ها و دندان‌پزشکی‌ها افتاده باشد، حتما دیده‌اید که عده‌ای با دریافت بیشترین احترام و نیز با خونسردی و اعتماد به نفس، و البته با هزینه‌های بسیار اندک و حتی در مواقع زیادی به رایگان، مشغول استفاده از مناسب‌ترین و باکیفیت‌ترین خدمات درمانی هستند.

جالب‌تر اینکه حتما گاهی شاهد گلایه و تهدید و اعتراض‌های جدی و قاطعانه برخی از همین افراد بوده‌اید؛ افرادی که شما در دلتان گفته‌اید «اینها حتما به جایی وصل هستند که اینقدر پشتشان گرم و قرص است!»

بله! این افراد محترم و شریف معمولا بازنشستگان نهادهای عمومی، دولتی و نیمه‌دولتی از جمله شهرداری تهران هستند که بعد از سال‌ها خدمت و تلاش، حالا انتظار دریافت بهترین و عالی‌ترین خدمات را دارند.

از این جالب‌تر هم داریم. یک عده زیادی از پرسنل شهرداری تهران در شرکتی که «شهرسالم» نام دارد، به صورت 24ساعته و شبانه‌‌روزی دست‌به‌سینه ایستاده‌اند و اوامر پرسنل محترم و بازنشستگان ارجمند شهرداری تهران را پیگیری می‌کنند که البته جای قدردانی و تشکر دارد و ما نمی‌خواهیم زحمات امروز این پرسنل و یا تلاش‌های دیروز بازنشستگان مدیریت شهری تهران را زیرسوال ببریم.

احساس تبعیض در بازنشستگان عادی

نکته قابل تامل این است که آیا چنین شرایطی، احساس وجود رفتارهای تبعیض‌آمیز را در بخش دیگری از جامعه که مردم عادی و شهروندان عادی هستند، ایجاد نمی‌کند؟! چراکه قطعا این شهروندان و بازنشستگان عادی، اگر بیشتر از بازنشستگان شهرداری تهران در دوران کارمندی خود تلاش نکرده باشند، کمتر نیز تلاش نکرده‌اند. اما چرا در یکسو اینهمه خدمات و تشریفات و رسیدگی وجود دارد و در یکسو، بازنشسته عادی و محترم دیگری، صورت خود را با سیلی سرخ نگه می‌دارد؟

دندان‌های من ریخته اما آنطرف امکانات دندان‌پزشکی ارزان و رایگان دارند!

یکی از همین سالمندان عادی می‌گوید: «همه دندان‌هایم دچار مشکل است. به سختی غذا می‌خورم. آیا خدا را خوش می‌آید که من نتوانم لقمه نانی را به راحتی بخورم اما یک عده دیگری که هیچ تفاوتی از نظر شخصیت انسانی با من ندارند، نه‌تنها مثل یک جوان پرانرژی و امیدوار هستند بلکه حتی پول زیبایی و رسیدگی به همه قسمت‌های بدن خودشان و خانواده‌شان را هم می‌گیرند؟ این چه عدالتی است. دندان‌های من ریخته و از آنطرف، عده‌ای امکانات دندان‌پزشکی اختصاصی ارزان و حتی رایگان دارند! البته من نمی‌گویم که خدمات آنها را قطع کنند بلکه حرفم این است که به من و شهروندان عادی هم همین‌قدر توجه شود.»

وی می‌افزاید: «من هم در جوانی‌ام برای این کشور و این شهر و جامعه زحمت کشیده‌ام. جالب است که بخش قابل توجهی از پول شهرداری متعلق به من و امثال من و مردم عادی همین شهر است اما به صورت اختصاصی در جاهای دیگری خرج می‌شود! خب چرا برای درمان خود من به عنوان یک آدم عادی از این پول‌ها استفاده نمی‌شود؟!»

تهدید شدن بیمارستان به خاطر بازنشسته شهرداری!

سالمند دیگری هم اظهار می‌دارد: «بارها شاهد بوده‌ام که یک بازنشسته محترم شهرداری تهران در بیمارستان و مرکز درمانی، تلفن همراهش را برداشته و با گلایه و اعتراض به یک جایی از شهرداری تماس گرفته و آنقدر محکم و قاطع حرف زده که بلافاصله از همان جای شهرداری با بیمارستان تماس گرفته‌اند و اعلام کرده‌اند که اگر به بازنشسته آنها احترام گذاشته نشود و خدمات باکیفیت ارائه نشود، قرارداد همکاری را فسخ می‌کنند و با جای بهتری قرارداد می‌بندند؟!»

وی ادامه می‌دهد: «آدم وقتی این بازنشسته‌های شریف و نوع پیگیری شهرداری را می‌بیند، یک لحظه تصور می‌کند که اینجا اروپا است و الان در قلب سوئیس حضور دارد! البته اصل هم بر همین است که کار همه مردم بدون تبعیض راه بیفتد و من خوشحالم که حداقل بخشی از بازنشسته‌های این شهر که در شهرداری و برخی نهادهای دیگر حضور دارند، اینهمه احترام می‌گیرند و تکریم می‌شوند. ای کاش برای من و امثال من هم همینطور بود.»

شهر سالم اولویت‌های دیگری ندارد؟!

پیگیری‌های شهرنامه حاکی از آن است که مدیران و کارکنان شرکت شهرسالم شهرداری تهران بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های موجود خود را به حوزه بازنشستگان شهرداری تهران اختصاص داده‌اند و این در حالی است که اولویت‌های دیگری نیز وجود دارد که نیازمند توجه بیشتر این شرکت است. چراکه قرار نیست این شرکت در شرایطی که اولویت‌های مهمی در سطح عمومی شهر تهران و برای همه مردم دارد، توانش را بیش از اندازه صرف قسمت‌های خاصی کند.

مدیران شهرسالم از چندسال قبل روزهای ثابتی در هفته را به ملاقات و عیادت با بیمارانی اختصاص داده‌اند که در منزل یا بیمارستان بستری هستند و بسیاری از آنها بازنشستگان شهرداری تهران‌اند. همچنین روزها و ساعت‌هایی به طور ثابت به ملاقات مردمی مدیران ارشد این شرکت از جمله حمید چوبینه مدیرعامل و نیز معاونانش با بازنشستگان و پرسنل شهرداری تهران درباره موضوعات درمانی و بیمه‌ای آنها، اختصاص دارد. البته این شرایط در دوران کرونا تغییراتی داشته و محدود شده است.

شواهد نشان می‌دهد که مدیران مجموعه بیمه شهرداری تهران به طور مدام و سالیانه در جلسات متعددی با حضور نمایندگان بازنشستگان شهرداری تهران حضور می‌یابند و مشکلات و مسائل‌شان را در بخش درمان رسیدگی می‌کنند.

آیا درباره سالمندان عادی نیز شرایط به همین شکل است؟ آیا مدیرانی هستند که به طور ثابت به ملاقات بازنشستگان بیمار عادی در منزل یا بیمارستان بروند و در کنار پیگیری ویژه مشکلات و مسائلشان، به آنها شاخه گل هم اهدا کنند؟!

در بین شهرداری‌های کشور فقط تهران این دم و دستگاه عریض و طویل را دارد!

بررسی‌ها و جستجوها نشان می‌دهد که در بین شهرداری‌های کشور فقط شهرداری تهران است که تا این سطح و اندازه و با چنین دستگاه عریض و طویلی، امکانات خاص را در اختیار بازنشستگان خود قرار داده است.

یک جستجوی ساده در سایت شرکت شهرسالم نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از اخبار و جلسات و پیگیری‌ها در سه سال اخیر مربوط به بازنشستگان شهرداری تهران است. در حالی که حوزه مهم HSE و موضوعاتی همچون ایمن سازی آب شرب فضاهای عمومی مرتبط با شهرداری و یا بررسی سلامت اغذیه فروشی‌ها در این فضاها، اخبار چندانی را به خود اختصاص نداده است. بنابراین به نظر می‌رسد توجهات بیش از حد به مسائل دیگر، تعادل در فعالیت‌های شهرسالم را برهم زده است. (شهرنامه آماده دریافت نقطه نظرات این شرکت است)

راهکارهای پیشنهادی برای کاهش احساس تبعیض

در این میان به نظر می‌رسد برای کاهش احساس تبعیض از سوی سالمندان عادی، راه‌حل‌هایی وجود دارد که می‌توان یکی از آنها و یا تلفیقی از آنها را در پیش گرفت تا این شرایط را تعدیل کرد.

راه اول این است که به خاطر زیان‌ده بودن بیمه‌هایی که به صورت اختصاصی توسط سازمان‌ها و نهادها در اختیار پرسنل و بازنشستگان آنها قرار گرفته است، این نوع بیمه‌ها به کلی برچیده شود. چراکه هم به این سازمان‌ها و هم به بیت‌المال هزینه‌های زیاد و هنگفتی را تحمیل می‌کند و هم اینکه بر احساس تبعیض دامن می‌زند.

راه دوم این است که همه بازنشستگان عادی که هیچ تفاوتی از نظر شخصیت انسانی با یکدیگر و نیز با دیگران ندارند، دقیقا از همین نوع خدمات و امکانات ویژه بهره‌مند شوند.

با این حال، قطعا تکریم بازنشستگان در هر مقام و جایگاه و سازمانی، یک امر پسندیده و تحسین‌برانگیز است و به نظر می‌رسد شرایط باید به گونه‌ای باشد که در صورت تامین هزینه‌ها، پیشنهاد دوم عملیاتی شود. یعنی همه بازنشستگان و سالمندان بتوانند از بالاترین میزان تکریم، خدمات و امکانات بهره‌مند شوند.

پایگاه خبری شهرنامه آماده انعکاس نظرات مدیران شهرداری تهران، شرکت مربوطه و یا نقطه‌نظرات کارشناسان حوزه بیمه و خدمات اجتماعی است.

در زیر، تصاویری از عیادت و ملاقات مدیران و کارکنان شرکت شهر سالم شهرداری تهران با برخی بیماران بازنشسته یا سالمند شهرداری را مشاهده می‌کنید. گفتنی است این تصاویر از میان ده‌ها خبر و صدها عکس و بازدید و ملاقات گلچین شده و بخش کوچکی از این موضوع است.

شهرنامه: ملاقات و عیادت با بازنشستگان شهرداری تهران توسط مدیران و کارکنان شهرسالم شهرداری

شهرنامه: ملاقات و عیادت با بازنشستگان شهرداری تهران توسط مدیران و کارکنان شهرسالم شهرداری

شهرنامه: ملاقات و عیادت با بازنشستگان شهرداری تهران توسط مدیران و کارکنان شهرسالم شهرداری

شهرنامه: ملاقات و عیادت با بازنشستگان شهرداری تهران توسط مدیران و کارکنان شهرسالم شهرداری

شهرنامه: ملاقات و عیادت با بازنشستگان شهرداری تهران توسط مدیران و کارکنان شهرسالم شهرداری

شهرنامه: ملاقات و عیادت با بازنشستگان شهرداری تهران توسط مدیران و کارکنان شهرسالم شهرداری

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید