از بانک‌ها شکایت کنید/ دادستان کل: سود غیرمجاز تسهیلات، قابل پیگیری قضایی است

مردم بابت سود غیرمجاز تسهیلات بانکی شکایت کنند/ شهرنامه
مردم بابت سود غیرمجاز تسهیلات بانکی شکایت کنند/ شهرنامه

چنانچه تسهیلات‌گیرنده متوجه شود که بانک مازاد بر آنچه در قرارداد است سود می‌گیرد، می‌تواند به دستگاه قضائی مراجعه کند و دستگاه قضایی از آنها حمایت خواهد کرد.

به گزارش شهرنامه به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام منتظری دادستان کل کشور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس رأی وحدت رویه هیئت عمومی دیوان عالی مورخ 21 مرداد 99 از این تاریخ بعد حتماً باید قرارداد‌های تنظیمی توسط بانک‌ها در چارچوب رأی فوق تنظیم شود و مازاد بر آنچه در قراردادها هست، بانک‌ها نمی‌توانند سود بگیرند.

وی تصریح کرد: حمایتی که باید در این برهه از زمان و در شرایط اقتصادی از تولیدکنندگان، صاحبان کارخانجات و سرمایه‌گذاران داشته‌ باشیم این است که سعی کنیم در چارچوب مقررات بانک مرکزی که در اعطای تسهیلات وضع و ابلاغ کرده، عمل شود. اگر چنانچه تسهیلات گیرنده متوجه شود که بانک مازاد بر آنچه در قرارداد است سود می‌گیرد، می‌تواند به دستگاه قضایی مراجعه کند و دستگاه قضایی از آنها حمایت خواهد کرد.

دادستان کل کشور افزود: نکته‌ دیگری که در این نامه ابلاغ شده این است که در مورد قراردادهایی که از قبل از این نامه تنظیم و خارج از مقررات بانک مرکزی بوده باید خود بانک‌ها و بدون مراجعه به دادگاه با تسهیلات‌ گیرنده جلسه گذاشته و قراردادها را تنظیم کنند تا نیازی به مراجعه به مراجع قضایی نباشد؛ مدیریت بانک مرکزی حتماً باید بر این موضوع نظارت کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید