«فکر» برتر یا «گل» تساوی؟/ نقشه فکری و گل‌محمدی چیست؟

شهرنامه/ مروری بر تفکرات محمد فکری و یحیی گل محمدی در دربی پایتخت

تفکر سرمربی ها چیست؟ این روزها پرسپولیس در دام یا چاله تساوی‌های سریالی گرفتار شده و استقلال گرچه شرایط بهتری دارد اما بازیکنان این تیم با عجله خاصی بازی می‌کنند.

به گزارش شهرنامه، روزنامه ایران نوشت: نود و چهارمین دربی پایتخت در حالی برگزار می شود که شرایط تیم ها در جدول کاملا متفاوت است و این موضوع تا حدی برعملکرد دو تیم تاثیرگذار خواهد بود. پرسپولیس در دام یا چاله تساوی های سریالی گرفتار شده و در سوی مقابل استقلال  گرچه دارای شرایط بهتری است اما بازیکنان این تیم با عجله خاصی بازی می کنند. البته این ایراد به پرسپولیس هم وارد است و بازیکنان هر دو تیم با عجله و از هم گسیختگی تاکتیکی در هفته های اخیر مقابل حریفان شان قرار گرفته اند. علاوه بر این مشهود است که سبک بازی بازیکنان داخل زمین تا حدودی با انتظارات سرمربیان دو تیم همخوانی ندارد و آرامش روانی برای ارائه یک بازی روان و ساده در بازی های دو تیم دیده نمی شود.

سریال تساوی های پرسپولیس

پرسپولیس دچار «تراپ سریز» (گیرافتادن در سریال تساوی ها) شده و درواقع تساوی های پی درپی این تیم در لیگ برتر بعد از نایب قهرمانی در آسیا آنها را به این چاله فرو برده است. این تیم برای گل زدن و پیروزی دچار مشکل شده و همین موضوع دلیل اصلی تغییر مدام بازیکنانی مثل عبدی و رمضانی یا مهاجمان جوان این تیم در ترکیب است و کادرفنی مجبور است این منطقه را مدام دستخوش تغییر کند؛ پرسپولیسی ها از این موضوع کاملا کلافه هستند.

پرسپولیس اگر می توانست سپاهان را شکست بدهد مطمئنا در شرایط بهتری به دربی می رسید و نگرانی ها نیز برای سرخپوشان تمام می شد اما این اتفاق نیفتاد و باعث شد بازیکنان این تیم با نگرانی و احتمالا استرس بیشتری برای دربی آماده شوند. پرسپولیس اگر بعد از ۳ مساوی یک بازی را هم ببازد می شود ۳ امتیاز از ۴ بازی و این تیم سقوط بیشتری در جدول خواهد داشت و به قعر نزدیک تر می شود. بنابراین گرفتار شدن در سریال تساوی ها از این جهت خطرناک است که اگر در پایان این سریال یک شکست به وجود بیاید و احیانا این شکست در دربی باشد، اتفاقی ویران کننده محسوب می شود.

پرسپولیس خالی از مهره

پرسپولیس خالی از مهره شده و ستاره هایش بی محابا از این تیم رفتند، یعنی یحیی قبول کرد که این اتفاق بیفتد و یارانش را از لیگ دسته اول و این ور و آن ور برای این فصل پرسپولیس جور کند . بازیکنانی مانند میلاد سرلک، پهلوان و آقایی جدیدا به این تیم اضافه شدند و حالا باید یحیی با تفکرات خودش بازی کند و پرسپولیس از تفکرات برانکو ایوانکوویچ، سرمربی سابق خود کاملا دور شده است.

استقلال گل می‌زند و برنده می‌شود

در طرف دیگر دربی، استقلال حضور دارد که گل می زند و برنده می شود؛ دلیل این مهم داشتن مهاجمان نوک تخصصی است. وجود مهاجمان تخصصی در استقلال باعث شده تا خیال کادرفنی در خط حمله راحت شود و این تیم با فراغ بال در این خط به مصاف حریف سنتی اش برود. پیش بینی من این است که در بازی امروز شاهد تجمع در میانه میدان از جانب هر دو تیم خواهیم بود، جریان توپ به سرعت قطع می شود و تعداد روی زمین افتادن ها بالاتر از بازی های اخیر دو تیم در لیگ خواهد بود. این موارد باعث می شود تا ما فوتبال شلوغ و متراکمی از دو تیم ببینیم. گرچه این نوع فشردگی درس و دانش خاص خود را دارد که البته هیچ کدام از اینها در فوتبال ما وجود ندارد. این فشردگی که بدون دانش و بدون شرح وظایف به فوتبال ما وارد شده باعث شده تا خطای بازیکنان و به تبع آن اخطارها بیشتر شود و علاوه بر این باعث به هم ریختگی فوتبال شده است.

حساس 6 امتیازی!

نکته دیگر اینکه دربی در میانه رقابت های لیگ برگزار می شود و این دیدار از نظر امتیازی برای هر دو تیم بسیار اهمیت دارد و یک بازی حساس و ۶ امتیازی به شمار می رود. شانس تیم ها برای کسب نتیجه به دو عامل بستگی دارد؛ یکی به عملکرد دروازه بان ها و دوم جلوگیری از عصبانیت. هر تیمی که از نظر روانی بتواند به خودش مسلط باشد قطعا شانس بیشتری برای پیروزی در این دیدار خواهد داشت. در تقابل اندیشه ها محمود فکری به تازگی از لیگ دسته اول به لیگ برتر رسیده و قابل مقایسه با کسی که چند سال است در لیگ برتر آن هم در تیم های بزرگی مثل پرسپولیس، تراکتور و ذوب آهن کارکرده نیست.

گرچه در مواجهه دو سرمربی، اندیشه های یحیی جلوتر است اما فکری هم دارد در این مسیر خوب حرکت می کند و قابل تایید است. اگر بخواهیم مقایسه اندیشه ها را تعریف کنیم تجربه گل محمدی در رقابت های لیگ برتر بیشتر است و این تجربه می تواند در این دربی به کمکش بیاید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید