قالیباف علیه گذشته خودش! /شوراهای شهر تبدیل به شورای شهرداری‌ها شده‌اند

شهرنامه / محمدباقر قالیباف رئیس مجلس از نوع فعالیت شوراهای شهر انتقاد کرد
شهرنامه / محمدباقر قالیباف رئیس مجلس از نوع فعالیت شوراهای شهر انتقاد کرد

محمدباقر قالیباف اخیرا به رواج موضوعی انتقاد کرده که خودش در زمان مدیریت بر شهرداری تهران، یکی از عوامل اصلی در ایجاد و توسعه آن بوده است!

به گزارش شهرنامه، قالیباف در مدت طولانی ریاستش بر شهرداری تهران به گونه‌ای با شورای شهر مواجه شده بود که این شورا در ادبیات برخی رسانه‌ها از جمله روزنامه ایران به «شورای شهرداری تهران» معروف شده بود.

البته در آن سال‌ها مواضع جانبدارانه مهدی چمران، علیرضا دبیر، رسول خادم، مرتضی طلایی و برخی دیگر از اعضای شورا موجب شده بود که این شورا بیش از آنکه متعلق به مردم باشد در اختیار و مالکیت شهرداری تهران بود!

حال اما نکته جالب و عجیب این است که محمدباقر قالیباف که این روزها ریاست بر مجلس شورای اسلامی را تجربه می‌کند، از رواج موضوعی انتقاد کرده که خودش روزگاری باعث و بانی ایجاد و تشدید آن بوده است!

آنطور که خبرگزاری فارس گزارش داده، قالیباف در جلسه علنی مجلس با بیان اینکه متاسفانه شوراهای شهر به شورای شهرداری‌ها تبدیل شده‌اند، متذکر شد که نباید نظارت مجلس بر شوراهای شهر و روستا به نهاد دیگری واگذار شود.

وی که در پاسخ به تذکر نماینده ساری صحبت می‌کرده، اظهار داشت: موضوع شوراها از مباحث بسیار مهم در کشور محسوب می‌شود؛ چراکه 7 اصل قانون اساسی درباره نهاد شوراهاست که اصل 7 و اصول 100 تا 106 قانون اساسی در رابطه با وظایف و کارهایی است که قانون اساسی برعهده شوراها گذاشته است.

قالیباف افزود: قانون و نظارت و امورات شوراها برعهده مجلس است و نباید دنبال نهاد دیگری بگردیم که این وظیفه را برعهده دیگران بگذاریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخشی از امورات کشور که دچار مشکل شده به دلیل تمرکزگرایی است و باید این تمرکزگرایی را به شورای شهر که وظیفه‌اش نظارت بر انتخابات، اعضا و کیفیت کار است، بگذاریم.

قالیباف ادامه داد: نظارت دیوان محاسبات بر عملکرد مالی شوراهای شهر و روستا خلاف قانون اساسی است، زیرا این دیوان فقط می‌تواند بر نهادهای دولتی نظارت کند نه شورای شهر که نهادی غیردولتی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید