اطلاعیه دوشنبه ائمه‌ جمعه/ «ستاد ملی کرونا» از «ستاد نمازجمعه قم» عذرخواهی کند

شهرنامه | شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خواستار دلجویی از امام جمعه قم شد
شهرنامه | شورای سیاستگذاری ائمه جمعه خواستار دلجویی از امام جمعه قم شد

شایعات و اخبار مرتبط با قم دوباره در رسانه‌ها منتشر می‌شود تا جایی که شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور خواستار «دلجویی سخنگوی ستاد ملی کرونا از امام جمعه قم و نمازگزاران فهیم این شهر مقدس» شد.

به گزارش شهرنامه به نقل از ایرنا و آفتاب نیوز، نماز جمعه قم هفته گذشته پس از بعد از ۲۴ هفته تعطیلی در مصلای قدس این شهر به امامت آیت‌الله سعیدی برگزار شد.

علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا در جلسه اخیر این ستاد با انتقاد شدید از بی توجهی به پروتکل ها، رعایت فاصله اجتماعی و محدودیت های کرونایی در برگزاری نماز جمعه شهر قم گفته بود: “ما حتماً شاهد پیک جدیدی از بیماری کرونا در قم خواهیم بود! هیچ گونه پروتکلی در قم رعایت نشده است؛ نه در نماز جمعه‌‌ای که برگزار کردند این پروتکل‌‌ها رعایت شد و نه بسیاری از افراد ماسک دارند، فقط 30 درصد از ماسک استفاده کرده‌‌اند. مردم در صف ایستادند و قطعاً ما دچار بیماری خواهیم شد و کسانی که با این بی‌‌مبالاتی این برنامه‌‌ریزی‌‌‌‌ها را می‌‌کنند بدون تعارف مسئول مرگ مردم ما در پیک بعدی هستند”!

وزیر بهداشت سخنگوی ستاد ملی کرونا از وضعیت سفرهای مردمی به جنوب و شمال کشور نیز به شدت انتقاد کرده بودند با این حال انتقاد از نحوه برگزاری نماز جمعه در قم خبرساز شده است.

خبرگزاری تسنیم: عجیب و برای عقده گشایی!

خبرگزاری تسنیم سخنان رئیسی را “عجیب” و “عقیده‌گشایی” خواند و نوشت: “شهر قم در وضعیت آبی کرونا به‌سر می‌‌برد اما مشخص نیست که چرا ستاد ملی مقابله با کرونا، این شهر را مسئول مرگ مردم و پیک‌‌های بعدی کرونا می‌‌داند. کم‌بودن ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی و شلوغی مترو و بی‌‌آرتی در تهران، شلوغ بودن پیست‌‌های اسکی تهران و تجمعات و دورهمی‌‌های خانوادگی در استان‌‌های شمالی، مثال‌‌هایی از ناتوانی دولت در کنترل کرونا در این شهرهاست اما علت تأکید بی‌مبنای سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تنها بر عدم رعایت پروتکل‌‌ها در شهر قم، قابل تأمل است.»

واکنش شورای سیاستگذاری ائمه جمعه

روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در اطلاعیه ای به اظهارات اخیر سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره برگزاری نمازجمعه در شهر قم واکنش نشان داد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا و ایسنا،  روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در این اطلاعیه درخصوص اظهارات اخیر سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا و برگزاری نماز جمعه در شهر مقدس قم با تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) تصریح کرد: به استحضار مردم شریف و اصحاب رسانه می‌رسانیم؛ در آخرین جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، علیرضا رییسی سخنگوی ستاد، با اشاره به برگزاری مراسم نمازجمعه این شهر، که پس از ۲۴ هفته تعطیلی، در شرایط آبی برگزار شد، تعابیری به‌کار برد که احتمالاً براساس گزارش‌های غیردقیق ارائه شده به وی بوده است.

این اطلاعیه افزود: نهاد نماز جمعه، با درک فشار سنگین جسمی و روحی که عزیزان فعال در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا متحمل می‌شوند و نگرانی جدی که برای ‌انداز طغیان مجدد بیماری در صورت عادی انگاری و بی‌احتیاطی وجود دارد، هرچند ادبیات مورد استفاده را دور از شأن کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌داند، برای آقای رییسی آرزوی توفیق روزافزون دارد و در ادامه همکاری نزدیک و جدی با نظام سلامت، با احساس خوب و تعامل برادرانه، بر اجرای دقیق پروتکل‌ها و مصوبه‌های ابلاغی اهتمام خواهد داشت.

روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور عنوان کرد: در عین حال، برای تنویر افکار عمومی، ذکر چند نکته کوتاه را لازم می‌دانیم.

این اطلاعیه افزود: نهاد نماز جمعه، از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا، به اذعان وزیر بهداشت، در رتبه اول همکاری با ستاد ملی مبارزه با کرونا بوده و با یک بررسی ساده، می‌توان مشاهده کرد که نمودار تعطیلی و اقامه مجدد قریب به ۹۰۰ پایگاه نماز جمعه در اقصی نقاط کشور، از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، با فراز و فرود بیماری کووید ۱۹ و رنگ‌بندی و تدابیر و مصوبات اعلامی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، انطباق کامل دارد و ائمه جمعه معزز کشور، به تأسی از سیره و خط مشی بدون مسامحه رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) و بر اساس منطق عقلانی حاکم بر شرع مقدس، صیانت از سلامتی مردم عزیزمان را مقدم بر برنامه‌ها و اولویت اول در جهاد فرهنگی خود می‌دانند.  

روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: روند رعایت دقیق و افتخارآمیز پروتکل‌های بهداشتی در پایگاه‌های نماز جمعه‌ای که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، مجوز اقامه مجدد دریافت کردند، در مقطع زمانی پیش از آغاز پیک دوم، چنان اطمینان بخش شد که وزیر بهداشت را به این جمع‌بندی رساند که حتی در مناطق قرمز هم با تدوین پروتکل‌های سختگیرانه‌تر، امکان ادامه اقامه نماز جمعه وجود دارد و این تشخیص در رسانه‌ها منعکس شد، هرچند که با شروع پیک دوم، اجرایی‌سازی این امر، به درستی مصلحت دانسته نشد.

این اطلاعیه خاطرنشان کرد: واقعیت این است که نمازجمعه شهر مقدس قم، براساس مجوز صادر شده، می‌توانست زودتر و در وضعیت زرد برگزار شود و صرفاً ملاحظات و احتیاط قابل تحسین امام جمعه قم بود که تا آبی شدن وضعیت، اقامه نماز را به تأخیر انداخت.

روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اظهارکرد: همچنین، گزارش‌های تصویری که در حجم وسیعی در رسانه‌ها منتشر شده است و مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که رعایت پروتکل‌ها، استفاده از ماسک، ضدعفونی مصلی پیش از آغاز مراسم، باز بودن پنجره‌ها و تهویه مناسب، با وجود سقف بلند مصلای قم و کنترل نمازگزاران با دستگاه تب‌سنج و استفاده از سقف ۵۰ درصد ظرفیت مصلی و سایر موارد ابلاغی، با دقت بالا صورت پذیرفته و فاصله‌گذاری اجتماعی، به وضوح مورد اهتمام بوده است.

این اطلاعیه افزود: همچنین برای کوتاه شدن زمان برگزاری، از اجرای برنامه قبل و بعد از اقامه نماز خودداری شده است. بالاخره اینکه امام جمعه در آغاز خطبه خود، ضمن قدردانی از مجاهدت مدافعان سلامت، به تفصیل، ضرورت رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم نجیب و شریف را تبیین کرده‌اند.

روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور یادآور شد: از وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که خود از چهره‌های خدوم و زحمتکش و مؤثر میدان دفاع از سلامت مردم محسوب می‌شوند استدعا داریم،  تصاویر نماز جمعه اخیر شهر مقدس قم و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی را با مراجعه به پایگاه مجازی نهاد نماز جمعه، به نشانی:  www.ejna.ir ملاحظه کرده و قضاوت کنند که آیا آنچه که با همت و تدبیر امام جمعه و ستاد نماز جمعه قم صورت پذیرفته است، مستحق تعابیر بکار برده شده بوده است؟

این اطلاعیه افزود: البته مدعی نبوده و نیستیم که آنچه انجام شده بی‌نقص است، بدون تردید در اجتماع اقشار مختلف مردم، ممکن است مشکلاتی خارج از اراده رخ دهد که با تذکر مشفقانه و تعاون دینی و خداپسندانه مسیر بهبود و ارتقاء را طی خواهد کرد.

روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور تصریح کرد: انتظار می‌رود به شکل مقتضی، از امام جمعه قم، ستاد نماز جمعه و نمازگزاران فهیم این شهر مقدس دلجویی شود و در عین حال، از ادامه تذکرهای مشفقانه و اعمال نظارت صحیح و اخلاق مدار بر این مراسم عبادی – سیاسی دریغ نشود تا به فضل الهی بهره‌مندی مشتاقان و مؤمنان از فیوضات بی‌نظیر آن مستدام باشد و تأمین اقتضائات حفظ سلامت معنوی شهروندان مکرم، همچون سلامت جسمی ایشان، در کانون اهتمام تصمیم گیران ارجمند قرار داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید