«قبر» به اندازه کافی داریم/ واکسن کرونا کم است

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران
ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران

ناهید خداکرمی گفت: سردخانه‌های بهشت زهرا گسترش پیدا کرده و قبور آماده هم در بهشت زهرا به اندازه کافی داریم… در کشور ما واکسن کرونا زیاد نیست…

به گزارش شهرنامه، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در گفتگو با فارس اظهاراتی داشته است که بخشی از آن را در زیر می‌خوانید:

خرید واکسن توسط شهرداری منتفی شد

خرید واکسن در وزارت بهداشت انجام می‌شود، اما دولت خواست که شرکت‌های خصوصی هم در بخش خرید کمک کنند. ما هم فکر کردیم برای کمک به دولت و همچنین با توجه به اینکه نیروهای خدماتی زیادی در شهرداری در اولویت تزریق واکسن هستند، ما این واکسن را خریداری کنیم.

بسیاری از افراد نیازمند در اولویت بالای تزریق واکسن قرار دارند، در نتیجه ما طرحی را آماده کردیم که امکان خرید واکسن فراهم شود و قرار بود که هزینه‌های آن هم از محل بودجه رفاهی خود کارکنان شهرداری و بودجه بیماری‌های واگیردار که در ردیف‌های بودجه شهرداری برای گروه‌های پرخطر بود، تأمین شود که توضیح می دهم چرا این موضوع از دستور خارج شد.

رانندگان تاکسی و اتوبوس در اولویت دریافت واکسن کرونا نیستند

از زمان شیوع کرونا در تهران 240 راننده تاکسی جان خود را از دست داده‌اند، اما هنوز رانندگان تاکسی و همچنین رانندگان اتوبوس در اولویت دریافت واکسن نیستند… باید رانندگان اتوبوس، تاکسی و همچنین پرسنل دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری که با مردم در ارتباط بیشتری هستند، در اولویت دریافت واکسن قرار گیرند. قرار بود که بخش خصوصی هم در تأمین واکسن کمک کند، اما به دلیل مشکلاتی که وجود دارد فعلا نمی‌توانند بخش خصوصی این کار را انجام دهند و ما هم فعلا طرح خرید واکسن توسط شهرداری را از دستورکار خارج کردیم، اما اگر امکانات دوباره فراهم شود و تأییدیه‌های لازم داده شود، به فوریت این طرح به صحن شورا آمده و بحث و بررسی در باره آن انجام می‌شود.

بگذارید همین جا یک موضوعی را بگویم؛ کل ارائه خدمات پایه سلامت وظیفه حاکمیتی است، به هر حال در همه جای دنیا دولت‌ها این کار را انجام می‌دهند و البته کشور ما هم در ارائه خدمات اولیه سلامت مانند واکسیناسیون‌های رایگان پیشرو بوده است و رتبه خوبی هم داشته است، اما واکسن کرونا موضوعش متفاوت است. با توجه به شرایط تحریم‌ها و محدودیت‌ها قدری کار سخت شده است و روند به کندی انجام می‌شود.

سهمیه شهرداری تهران 2700 واکسن بوده/ شهرداری 20هزار نیروی خدماتی دارد

کار واکسیناسیون کلا توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود، شهرداری واکسنی در اختیار ندارد، فقط شهرداری لیست را تهیه می‌کند. در کل تهران تاکنون برای شهرداری 2700 واکسن در نظر گرفته شده است. این درحالی است که نیروهای خدماتی ما بیش از 20 هزار نفر هستند و این عدد در مقابل نیروهای ما ناچیز است. البته در برخی از مناطق افرادی بودند که در اولویت دریافت واکسن قرار داشتند اما خودشان راغب به تزریق نبودند. به عنوان مثال چند نفراز تطهیرکنندگان سازمان بهشت‌زهرا گفتند که واکسن نمی‌زنند.

در برخی مناطق تخلفی صورت گرفت و برخی به جای پاکبان‌ها واکسن تزریق کردند. البته گفته می‌شود چند دز واکسن اضافه بوده و کارکنان  از آن استفاده کردند. بررسی‌های جهانی نشان می‌دهد که در اغلب کشورهای دنیا واکسن در اختیار داروخانه‌هاست و افراد بر اساس کد ملی و گروه اولویت (مثلاً افراد بالای 60 سال) به داروخانه رفته و واکسن را دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

افرادی که در اولویت نبودند واکسن زدند

تحقیقات هم نشان داده افرادی که در اولویت هم نبودند واکسن تزریق کردند. آنهم از واکسن‌های اضافه، ماجرا از این قرار است که به خاطر زنجیره سردی که واکسن دارد و باید درجه حرارت آن زیر صفر باشد وقتی یخ زدایی صورت می‌گیرد حتماً باید از آن واکسن استفاده شود، اما در کشور ما واکسن زیاد نیست که بخواهد اضافه هم بیاید و این موضوع توجیه پذیر نیست و باید بر اساس اولویت واکسن تزریق شود. البته شهردار تهران با قاطعیت در این زمینه برخورد کرده و چند نفر را به خاطر همین کار عزل کرده است.

پاکبان ها در اولویت دریافت واکسن نبودند اما…

پاکبان‌ها ابتدا در اولویت اول نبودند و به نظر من اگر با ما مشورت می‌کردند، بعد از تطهیرکنندگان بهشت زهرا ،سیستم حمل و نقل عمومی (رانندگان تاکسی و اتوبوس) در اولویت بودند. ما در 14 ماه گذشته 240 راننده تاکسی را به دلیل کرونا از دست داده‌ایم، اما دو نفر از پاکبانان جان خود را از دست داده‌اند، البته همین جا تأکید می‌کنم که جان همه انسان‌ها ارزشمند است.

گروه پزشکی خط اول بودند و باید واکسیناسیون برای آنها انجام می‌شد. پاکبان‌ها در جدول وزارت بهداشت در اولویت سوم بودند اما با تغییر مکانیزم در اولویت اول قرار گرفتند.

پاکبانان افغان هم اگر وزارت بهداشت آنها را در  اولویت قرار دهد آن را انجام می‌دهیم اما انتظار داریم سازمان ملل در مورد این افراد ورود پیدا کند و تمامی مهاجران  در ایران مشمول این واکسیناسیون قرار گیرند. دست شهرداری تهران نیست برای ما هم فرقی کارگر افغان با ایرانی ندارد. ما فقط لیست تهیه می‌کنیم و وزارت بهداشت بر اساس لیست ما دز و اکسن می‌دهد. برای کارگران افغان باید سازمان ملل ورود کند.

مدیری که تخلف کرده، وقتی ثابت شود با وی برخورد می‌شود. امروز می‌گویند فلان مدیر واکسن زده است، این موضوع باید ثابت شود. البته بنده هم تأکید دارم که باید قبل از واکسیناسیون یک پروتکل‌هایی طراحی می‌شد و توضیحاتی به افرادی که در این جریان قرار می‌گرفتند داده می‌شد نه این که حالا فرد بگوید من چون واکسن اضافه آمد زدم. باید روند درست صورت می‌گرفت و افراد تفهیم می‌شدند که چطور کار را انجام دهند و اگر اضافه واکسن را زدند عواقب آن چیست.

کار بهشت زهرا سبک تر شده… قبر به اندازه کافی هست

کار بهشت زهرا نسبت به هفته‌های گذشته سبک تر شده است و میزان مرگ و میر از 150 نفر در روز به زیر 120 نفر رسیده است. ولی همچنان بالاست، چراکه ما در هفته آخر اسفند به 9 نفر در روز رسیده بودیم و حال 120 نفر هستیم. باز هم من در همین جا از تمام کارکنان بهشت زهرا تشکر می‌کنم که در این ایام تمام و کمال خدمت رسانی کردند البته سردخانه‌های بهشت زهرا گسترش پیدا کرده و قبور آماده هم در بهشت زهرا به اندازه کافی داریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید