دکتر «حجت‌الله ایوبی» دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران:
پرونده ثبت جهانی «هورامان» برای ما از اهمیت ویژه‌ و فوق‌العاده‌ای برخوردار است

شهرنامه| «هورامان» به‌عنوان بیست‌وششمین میراث ملموس کشور ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد
شهرنامه| «هورامان» به‌عنوان بیست‌وششمین میراث ملموس کشور ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران گفت: پرونده ثبت جهانی «هورامان» در یونسکو برای ما از اهمیت ویژه‌ و فوق‌العاده‌ای برخوردار است؛ امیدواریم با این اتفاق گردشگران فرهنگی و علاقمندان از نقاط مختلف جهان، به این منطقه سرازیر شوند.

دکتر «حجت‌الله ایوبی» دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران در گفت‌وگویی اختصاصی در مورد ثبت جهانی «هورامان» به‌عنوان بیست‌وششمین میراث ملموس کشور ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو گفت: در بین پرونده‌های مختلفی که از طرف ایران، برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو داشتیم و در حال حاضر هم داریم، پرونده ثبت جهانی «هورامان» برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. منطقه اورامانات (هورامان) از جمله مناطق بی‌مانند ایران است و منطقه‌ای است که دو استان مهم کشور از جمله؛ استان‌های کُردستان و کرمانشاه را به هم پیوند می‌دهد و از طرفی ادامه پیدا می‌‌کند و ایران ما را به کشور عراق وصل می‌کند.

وی همچنین گفت: با توجه به سابقه تاریخی، تمدنی و فرهنگی استان‌های کُردستان و کرمانشاه، ثبت جهانی اورامانات، اقدامی بسیار ارزشمند بود؛ از همه کسانی که دست‌اندرکار این ماجرا بودند و زحمت کشیدند، تشکر ویژه داریم. از همتی که خود مردم منطقه اورامانات کردند، به‌خصوص اهالی فرهنگ و هنر، که باز هم برای چندمین بار، در یک تجربه کاملا نو و ایرانی به کمکِ دستگاه‌های زیربط از جمله «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» و «کمیسیون ملی یونسکو» آمدند نهایت تشکر و سپاس را داریم.

تأثیر ثبت «هورامان» در فهرست میراث جهانی یونسکو

دبیرکل «کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران» در مورد تأثیر ثبت «هورامان» در فهرست میراث جهانی یونسکو گفت: نخستین فایده این ثبت‌ها این است که افکار عمومی را نسبت به اهمیت این محور آگاه می‌سازد و در درجه اول هم ساکنان این منطقه، توجه ویژه‌ای پیدا می‌کنند و به‌خوبی متوجه می‌شوند در جایی‌که سکونت دارند؛ این میراث بشری است و همه بشریت، این میراث را از آن خودشان و متعلق به خودشان می‌دانند. بنابراین خود مردم در حفظ و نگهداری آن کوشا خواهند بود. در واقع، این مهمترین دست‌آورد این ثبت جهانی است.

وی در ادامه افزود: دستاورد دیگر این است که به هر حال، اهالی فرهنگ از نقاط مختلف دنیا توجه‌شان به عظمت ایران باشکوه و زیبا بیشتر می‌شود. امیدوار هستیم که ثبت جهانی چشم‌انداز فرهنگی «هورامان» (اورامانات) باعث شود که گردشگران فرهنگی و علاقمندان از نقاط مختلف جهان، به این منطقه و دیگر مناطق کشورمان سرازیر بشوند و جاذبه‌های زیبای ما را ببینند و با سبک زندگی و فرهنگی ایرانی و اسلامی ما آشنا شوند.

ایوبی تأکید کرد: از طرف دیگر، ما یک محور گردشگری را در کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران تعریف کرده‌ایم که از تهران و همدان آغاز می‌شود و به کرمانشاه و کُردستان می‌رسد و اینکه اورامانات (هورامان) هم در این محور گردشگری جای دارد، باعث خوشحالی ماست و فکر می‌کنم که محور گردشگری غرب کشور رونق بیشتری پیدا خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید