درد افغانستان برای ایران آشناست

مهدی جابری روزنامه نگار و مدیرمسئول شهرنامه
مهدی جابری روزنامه نگار و مدیرمسئول شهرنامه

شهرنامه؛ مهدی جابری |

رنگ پاشیدن روی چهره و موی دختران، حرام دانستن موسیقی، جداسازی دختران و پسران در دانشگاه و…؛ اتفاقات امروز افغانستان چه‌قدر برای ما ایرانی‌ها آشناست! ما خودمان طالبان را به اجبار، زندگی کرده‌ایم و با این محدودیت‌ها پیر شده‌ایم.

همه رفتارها و گفتارهای طالبان در این روزها برای ما آشناست. ما این حرف‌ها را قبلا… جایی… از افرادی… شنیده‌ایم! و این رفتارها را یک روزهایی… یک‌جاهایی… از افرادی… دیده‌ایم.

نگاه نکنید که آقایان در این مملکت امروز کت و شلوار پوشیده‌اند. همین‌ها یک زمانی قیچی به دست و رنگ در دست، دنبال دختران و زنان مردم راه می‌افتادند تا روی موهایشان رنگ بپاشند، موهایشان را قیچی کنند یا اسید به صورتشان بپاشند. همین آقایان بعدا مقام و رتبه گرفتند، اختلاس کردند، دخترانشان را برای تحصیل به غرب فرستادند و البته هنوز با دختران و زنان مردم این سرزمین در جنگ و ستیزند و برای ارشاد آنها بودجه می‌گیرند و تشکیلات راه می‌اندازند.

ما ایرانی‌ها طالبان را درک کرده‌‌ایم، مراحل رشد آنها را از زمان “گوساله بودن” تا “گاو شدن” دیده‌ایم و می‌دانیم سر کدام آخور نشسته‌اند و فربه شده‌اند.

گاو شدن، گاو بودن و گاو ماندن، نهایت رتبه‌ و افتخاری است که طالبانی‌ها و داعشی‌های مدعی اسلام به آن می‌رسند؛ طالبان و داعشی که البته انگلیس، آمریکا و اسرائیل در ظهورشان نقش اساسی دارند تا شاید چهره اسلام و نام محمد را مخدوش کنند؛ همان کاری که پنج دهه پیش در ایران کردند تا اسلام خشن آمریکایی و انگلیسی را جایگزین اسلام مهربانی کنند. نتیجه‌اش همین است که امروز می‌بینیم. هر روز هم اخبار جدیدی از انگلیسی بودن برخی آقایان منتشر می‌شود!

مردم کشور دوست و همسایه حق دارند که به هر راه و شیوه‌ای از وطن‌شان فرار کنند و سر به کوه و بیابان بگذارند. آنها به خوبی می‌دانند که چه آینده‌ای با طالبان در انتظار آنهاست. بله خوب می‌دانند. چون قرار نیست برای این دانستن، راه دوری بروند! کافیست سرشان را بچرخانند تا آینده را در آینه همسایه تماشا کنند. 

روزهای سختی با طالبان در انتظار افغانستان است. این گوساله‌های طالبانی تا زمانی که گاو شوند، پدر مردم را درمی‌آورند. حداقل “ما” این را خوب می‌دانیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید