بوی دهان گنجشک به قلم کیارنگ علایی منتشر شد

شهرنامه| انتشار هجدهمین کتاب کیارنگ علایی در حوزه ادبیات داستانی، عکاسی و ترجمه
شهرنامه| انتشار هجدهمین کتاب کیارنگ علایی در حوزه ادبیات داستانی، عکاسی و ترجمه

«بوی دهان گنجشک» شامل مجموعه ناداستان ها و روایت های مطبوعاتی کیارنگ علایی در طول دو سال گذشته است.

به گزارش شهرنامه، این مجموعه در قالب ٢٧ ناداستان و روایت، نگاهی دارد به زندگی شخصیت هایی که در کودکی نویسنده نقش داشته اند و این جا در زمان و موقعیتی دیگر، مشغول نظاره سرنوشت خویش اند و شادکامی و خوشبختی آن ها در پذیرش تنهایی و جبری است که آن ها را احاطه کرده است: پدربزرگی که ساعت های طولانی در جشن تولد هشتاد و نه سالگی اش در اتاق انباری حبس می شود تا سر موقع به جشن آورده شود اما فراموشِ خانواده می شود تا به جمع مهمانان بپیوندد، ننه رضا که همه دل مشغولی روزانه اش مراجعت پیاده به توالت عمومی محله و بازگشت به خانه است تا به این ترتیب تمام ساعات یک روز را سپری کند، ولد که تمام جوانی اش را روی رود کارون خوابیده و جایی جز آن جا برای زندگی ندارد، لاوی و گوهر که هر روز با یک بیوک اسکای لارک شکلاتی پنچر خیابان های جدید مشهد را زیر پا می گذرانند؛ این ها بخشی از آدم های این مجموعه اند.

کیارنگ علایی در بخشی از مقدمه کتاب درباره این مجموعه نوشته است: «این ها داستان نیستند، اما داستان آدم های واقعی اند که قرارناپذیری زمان از ذهن من پاک شان نکرد، همه جا حضور داشتند و چسبیده بودند به حال. روایت هایی که اغلب در یک نشست سر ریز شده، نوشته شده و اصرار بر بداهه نویسی در آن ها برای من همان سیر خطی و روندی است که چه در سینما و چه در داستان به آن علاقه مندم. امروز صداقت بی واسطه و بی رنگی را می خواهم که ورای تکنیک، خودش را در روح روایت تزریق کند. این سازواره حتی اگر مبتذل هم باشد، خواستنی است، چون صادقانه از گفتمان و تجربه زیسته نویسنده واگویه می کند.»

«بوی دهان گنجشک» هجدهمین کتاب کیارنگ علایی در حوزه ادبیات داستانی، عکاسی و ترجمه است که چاپ اول آن توسط انتشارات آهنگ قلم، در قطع رقعی، ١٦٤ صفحه، به شمارگان ١٠٠٠ نسخه و قيمت ٤٠ هزار تومان منتشر شده است.

او عضو هیات علمی گروه عکاسی موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری مشهد، نویسنده، عکاس و برنده جوایز متعدد از جشنواره های بین المللی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید