عدالت اجتماعی در محلات تهران حاکم نیست

شهرنامه | ناصر امانی عضو شورای شهر تهران
شهرنامه | ناصر امانی عضو شورای شهر تهران

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه حدود ۷۰ تا ۱۰۰ محله کم برخوردار و محروم در شهر تهران وجود دارد، گفت: مهمترین محور ما در شورای ششم بحث عدالت اجتماعی است.

به گزارش شهرنامه به نقل از فارس، در راستای تحول و توانمندسازی محلات، اولین خانه امداد شهرداری شرق تهران در محله شهید اسدی افتتاح شد.

توانمندسازی محلات نیازمند یک حرکت جمعی است

علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مراسم با بیان اینکه تحول و توانمندسازی محلات از اهداف طرح خانه‌های امداد محله است گفت: افراد باید در این طرح به صورت جمعی توانمند شوند.

وی گفت: مهمترین کار در راه‌اندازی خانه‌های امداد موضوع اخلاص است و باید با اخلاص وارد کار شویم.

آقامحمدی رسیدگی به نیازمندان و برطرف کردن آسیب‌های اجتماعی را از اهداف این طرح بر شمرد و افزود: وظیفه خانه‌های امداد شناسایی و برداشتن موانع برای کمک به نیازمندان است.

وی افزود: هم اینک طبق بررسی ها 2 هزار و ۲۰ محله محروم در کشور شناسایی شده که با همکاری دستگاهای عضو طرح توانمندسازی محله مشکلات آنها رسیدگی خواهد شد.

عدالت اجتماعی در توجه به محلات کم برخوردار شهر

ناصر امانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: مهمترین محور ما در شورای ششم بحث عدالت اجتماعی است و در بحث عدالت اجتماعی اولویت جدیدمان توجه به مناطق محروم و کم برخوردار شهر تهران است و طبق برآوردی که انجام دادیم حدود ۷۰ تا ۱۰۰ محله کم برخوردار و محروم در شهر تهران وجود دارد.

وی با بیان اینکه به مناطق محروم و یا فاصله بین شمال و جنوب تهران از منظرهای مختلف می‌توان به موضوع نگاه کرد، تاکید کرد: فقر اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آموزشی، فقر در زیرساخت‌ها و عدم برخورداری از سرانه هفتگانه از جمله مصادیق محرومیت در مدیریت شهری  هستند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: بین ۷۰ تا ۱۰۰ محله کم برخوردار داریم که البته وضعیت‌شان مشابه هم نیست .این محلات از اولویت‌های ما هستند و همه امکاناتی که در اختیار مدیریت شهری است را برای این کار بزرگ و اساسی به کار گرفته و با تمام توان در خدمت ستاد طرح توسعه و تحول اجتماع محور محلات کم برخوردار هستیم.

ساماندهی و توانمندسازی محلات با رویکرد ارزشگرایی

مجتبی شکری شهردار منطقه 13 نیز در آیین افتتاح اولین خانه امداد این منطقه گفت: محلات صفا، زاهد گیلانی و شهید اسدی از محلات کم برخوردار این منطقه هستند و ما همواره با نگاهی جهادی در جهت کاهش مشکلات این محلات فعالیت می کنیم.

وی افزود: رویکرد ارزشگرایی در برخورد با این محلات می تواند راهگشا برای تضمین مسیر برنامه ریزی شده برای ساماندهی و توانمندسازی محلات کم برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه روابط مدیران شهری منطقه با شهروندان به صورت دوسویه و مشارکتی است، افزود: اعتمادسازی و بهره گیری از ظرفیت های مردمی در خدمت رسانی و توانمندسازی محلات در دستور کار قرار گرفته که یقینا نفع و خیر و برکات آن باقیات صالحاتی برای همه ما خواهد بود.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم و با حضور مسئولین در سرای محله شهید اسدی اولین خانه امداد منطقه13 به طور رسمی افتتاح شد.

توانمند سازی نیازمندان با حفظ تکریم و ایجاد درآمد ثابت برای آنان در قالب سه رکن اساسی شامل ایجاد اشتغال، تامین مسکن و فرهنگ سازی در اولویت کارهای این خانه است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید