برای تهران؛ شهری که در آن نفس می‌کشیم

شهرنامه | روز تهران
شهرنامه | روز تهران

مهدی جابری؛ روزنامه‌ نگار و مدیر سابق روابط عمومی انجمن دوستداران تهران*

چهاردهم مهرماه، روز “تهران” است: روزی که بزرگداشتش را ما شهروندان تهرانی برعهده داریم تا در قالب حرکت‌های مردمی و به عنوان یاریگران شهرمان به صحنه بیاییم و در این صحنه، نقشی هرچند به اندازه یک قابِ کوچک و تک‌نفره اما ماندگار و ارزشمند داشته باشیم.

هرچند سابقه نامگذاری روز تهران به سال 1395 بازمی‌گردد و به خاطر نوپا بودنش انتظار نمی‌رود همه شهروندان درباره آن بدانند یا اطلاعاتی به آنها رسیده باشد خوشحالیم که شماری از شهروندان، روز تهران را می‌شناسند و حتی این روز جای خود را در ادبیات رسانه‌ای مدیران، کارشناسان و صاحب‌نظران باز کرده است.

با این حال نیک می‌دانیم که شهر ما آنقدر بزرگ و میراث و هویتش آنقدر والا و ارزشمند است که در کالبد “روز” نمی‌گنجد. بنابراین تعداد زیادی از علاقمندان به فرهنگ و میراث تهران در برنامه‌های گروهی -و با رعایت اصول بهداشتی- هرازگاهی در گوشه و کنار شهر گردهم می‌آیند تا برای تهران، برای این شهری که در آن نفس می‌کشیم، زندگی می‌کنیم و کسب و کار داریم، در حد توان خویش قدم بردارند تا میراث تهران همیشه زنده بماند و در تقویم‌های رسمی، عرفی و شفاهیِ ما به فراموشی سپرده نشود.

اگر هر یک از ما که در این شهر کار می‌کنیم یا سکونت داریم، فقط یک قدم در یک روز برای شهرمان تهران برداریم، روزانه بیش از 10 میلیون گام به عشق و خاطر شهر برداشته می‌شود؛ یعنی چیزی نزدیک به 5 کیلومتر حرکتِ فرهنگی و اجتماعیِ پاک و مردم‌محور به نفع میراث و هویت شهر؛ حرکتی بدون بوق و کرنا، با پاشنه‌های زنانه و مردانه، آرام و مطمئن، و با سادگیِ کودکی، نشاط جوانی و خرد سالمندی.

چهاردهم مهرماه، روز تهران است و شما هم به جشن شهرمان دعوتید. هر محله‌، هر میهمانی و هر جمعتان، انجمنی است که دوستداران تهران را در دل خویش دارد. آری! شما شمع این انجمن‌اید و روشنایی چشم تهران از شماست. بیایید قدم برداریم برای شهر، حتی اگر یک قدم باشد. چراکه قدم زدنِ اجتماعی و فرهنگیِ ما برای سلامتِ شهرمان خوب است.

پس قرار ما در: “تهران، روز تهران، هر ساعتی به وقت تهران”.
آری!
اینجا تهران خانه امید ماست.

شهرنامه | مهدی جابری نویسنده و روزنامه نگار
شهرنامه | مهدی جابری نویسنده و روزنامه نگار

* این یادداشت پیش‌تر به مناسبت روز تهران از سوی روابط عمومی انجمن دوستداران تهران منتشر شده بود و اکنون با اندکی تغییر در شهرنامه بازنشر شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید