مشاور فراکسیون محیط زیست مجلس مطرح کرد
احتمال قحطی آب در پایتخت/ شاید سهمیه‌بندی آب داشته باشیم

شهرنامه | وحید نوروزی دکترای مدیریت محیط زیست و کارشناس مدیریت شهری
شهرنامه | وحید نوروزی دکترای مدیریت محیط زیست و کارشناس مدیریت شهری

دکتر وحید نوروزی: نباید مدام به مردم تذکر داده شود که وقتی مسواک می زنند شیر آب را ببندند یا موقع دست و صورت شستن آب کمتری مصرف کنند زیرا این موارد همگی رد گم کنی است. به جای چنین تذکراتی باید شبکه لوله کشی آب شرب را مرمت و بازسازی کرد.

به گزارش شهرنامه، وحید نوروزی مشاور فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رکنا اظهار داشت: تهران و ایران از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه ای خشک و نیمه خشک قرار گرفته است. بنابراین بحث بر سر کم آبی و بی آبی موقت نیست، بلکه هزاران سال است که موضوع کم آبی در ایران مطرح است، تفاوت این جاست که اجداد و نیاکان ما این موضوع را به خوبی مدیریت می کردند و اکنون مدیریت خوبی وجود ندارد.

وی ادامه داد: بخش گسترده ای از آب های زیرزمینی توسط چاه های آب غیرمجاز برداشت می شود، همچنین بسیاری از صنایع آب بَر در مکان هایی قرار گرفته اند که مجبوریم از جاهای دیگر آب را برای استفاده آن ها منتقل کنیم. علاوه بر این در موضوع فضای سبز، خصوصاً در شهر تهران، بسیاری از گونه های گیاهی از جمله چمن، بسیار آب دوست هستند. لازم است تا بررسی کارشناسی در رابطه با کاشت چمن در شهر صورت گیرد و گونه های مقاوم، بومی و کم مصرف برای فضای شهری انتخاب شود.

از پسآب تصفیه شده فاضلاب برای آبیاری فضای سبز استفاده شود

نوروزی در بیان مشکلات آبی شهر تهران با توجه به خشکسالی این منطقه افزود: هنوز امکان هماهنگی سازمان آب و فاضلاب با شهرداری تهران برای استفاده پسآب فاضلاب تهران پس از تصفیه آن جهت آبیاری فضای سبز شهری محقق نشده است. اکنون این اتفاق فقط در مکان های کوچک انجام می شود. در حال حاضر می توان به طور کلی آبیاری فضای سبز شهرداری تهران را از پسآب تصفیه شده دریافت کرد و دیگر از آب های زیرزمینی و آب شرب استفاده نکرد.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه باید برای آب حرمت قائل شد، اضافه کرد: باید در نظر داشت که جنگ جهانی بعدی احتمالاً بر سر آب خواهد بود. وقتی صحبت از مدیریت مصرف آب می شود، نباید فقط به سمت مردم نشانه گرفت، نباید به آن ها مدام تذکر داده شود که وقتی مسواک می زنند شیر آب را ببندند یا موقع دست و صورت شستن آب کمتری مصرف کنند زیرا این موارد همگی رد گم کنی است. به جای چنین تذکراتی باید شبکه لوله کشی آب شرب را مرمت و بازسازی کرد.

کم آبی از آلودگی هوا در تهران مهمتر است

مشاور فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در مورد وضعیت آب حاشیه های شهر تهران نیز اظهار داشت: یکی از نکاتی که در حاشیه شهر تهران در خصوص مصرف آب مطرح است، موضوع کشاورزی است. اکنون در اطراف تهران همچنان کشاورزی سنتی در جریان است و چندان از کشاورزی پیشرفته ای استفاده نمی شود. حال آن که کشاورزی سنتی به نوبه خود بخش زیادی از آب را برداشت و از بین می برد.

وحید نوروزی در پایان و در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است با شرایط فعلی طی چند سال آینده شاهد قحطی و سهمیه بندی آب در تهران بود، پاسخ داد: اگر شرایط بارندگی در تهران با همین وضعیت ادامه و نحوه مدیریت آب تهران نیز با همین روند جریان داشته باشد، قحطی و سهمیه بندی آب در پایتخت بعید نیست. اکنون فرونشست جدی زمین در دشت تهران را شاهد هستیم که در نتیجه برداشت بی رویه آب های زیرزمینی ایجاد شده است. ممکن است تا سال های آینده اتفاقاتی بیافتد که حتی تصورش هم سخت است اکنون. موضوع کم آبی در تهران از آلودگی هوا در پایتخت مهمتر است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید