مجلس چک “زاکانی” را برگشت زد/ احترام نمایندگان به مطالبه فرهنگیان/ امضاها و بیانیه‌ها کارساز شد

گروه اجتماعی شهرنامه | مهدی جابری |

دومین گزینه پیشنهادی دولت به مجلس برای وزارت آموزش و پرورش نیز نتوانست اعتماد نمایندگان مردم را جلب کند تا این سوال و ابهام در افکار عمومی ایجاد شود که آیا رییس جمهور هیچ گزینه متخصص، اصلح و مورد اعتماد برای این وزارتخانه ندارد؟!

به گزارش شهرنامه، روز سه شنبه بیست و پنجم آبانماه ۱۴۰۰، مجلس چک علیرضا زاکانی شهردار تهران را برگشت زد و با قاطعیت اعلام کرد که خانه ملت با داماد سرخانه مخالف است!
حالا که نمایندگان مردم، «داماد را دم حجله کشته اند» یک پیام واضح و آشکار به دولت مخابره شده است که مجلس برای انتخاب وزیر آموزش و پرورش با کسی تعارف ندارد و پذیرای هیچ سفارش، گواهینامه و امضایی حتی از سوی وزرای پیشین آموزش و پرورش نخواهد بود!
نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به مسعود فیاضی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رای اعتماد ندادند تا دولت را برای دومین بار با یک پاسخ منفی و «نه» بزرگ مواجه کنند.

مجلس قبلا گفته بود که رای اعتماد نمی دهد!
مسعود فیاضی با ۱۱۵ رای موافق، ۱۴۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۶۰ رای ماخوذه نتوانست از مجلس رای اعتماد کسب کند بگیرد. چون تعدادی از نمایندگان در هفته اخیر با قاطعیت اعلام کرده بودند که بنا به دلایل تخصصی، کارشناسی و مبتنی بر شایسته سالاری، به این گزینه پیشنهادی رای اعتماد نخواهند داد.
در همین باره علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس چند روز قبل اظهار داشته بود: «برای ما آموزش و پرورش اول است‌ و به همین دلیل به همه وزرا رأی دادیم به جز یک نفر؛ اگر برایمان مهم نبود بلافاصله رأی می‌دادیم ولی صبر کردیم که تا فردی بهتر معرفی شود.»
وی تاکید کرده بود: «باز هم درباره گزینه پیشنهادی دولت (مسعود فیاضی) وسواس خواهیم داشت.»

با این گزینه ها به فرهنگیان توهین نکنید
همچنین مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی پس از معرفی مسعود فیاضی از سوی دولت، در اظهاراتی گلایه آمیز گفته بود: «گزینه‌ای که برای وزارت آموزش و پرورش انتخاب می‌کنید یا باید شخصیت امتحان‌ پس داده‌ای باشد که بعد از معرفی‌ وی به مجلس، بهجت و خوشحالی در بدنه این وزارتخانه به وجود بیاید و مورد استقبال در مجلس قرار بگیرد و یا اینکه گزینه‌ای از درون خود وزارت باشد.»
به گفته وی «فرهنگیان معرفی شخصی غیر از بدنه این وزارتخانه را توهین و تحقیر نسبت به خود می‌دانند. ما گزینه‌های قوی فراوانی داریم و توقع نبود چنین شخصیتی را به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی کنید.»

رئیس جمهور فرد مرتبط را به ما معرفی کند
بهره مندی از تجربه، تخصص و سوابق مرتبط به میزان کافی و لازم، به حدی برای نمایندگان مجلس اهمیت داشت که بسیاری از آنها معرفی فیاضی را خارج از منزلت و جایگاه والای مجلس و نظام آموزشی کشور می دانستند.
سیدکاظم دلخوش اباتری، نماینده صومعه‌سرا در مجلس چند روز پیش از رای گیری درباره صلاحیت مسعود فیاضی اظهار کرده بود: «رئیس‌جمهور فردی غیرمرتبط را به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش معرفی کرده است. مجلس به این وزیر پیشنهادی رأی اعتماد نخواهد داد. رئیس‌جمهور فرد مرتبط را معرفی کند.»

فیاضی برای فرهنگیان «ناشناس» بود
مروری بر اظهارات نمایندگان مجلس در هفته اخیر کاملا نشان می دهد که کارنامه فیاضی از همان ابتدا برای آنها مردود و غیرقابل قبول بود و با آن شرایط، عجیب است که دولت از مواضع خود عقب نشینی نکرد.
حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی پیشتر درباره ناشناس بودن مسعود فیاضی برای مجلس و فرهنگیان صحبت کرده و گفته بود: «ما شناختی از سوابق ایشان نداریم و بعید می دانم مجلس به وی رای اعتماد بدهد. ما معتقدیم باید افراد توانمند و کسانی که در آموزش و پرورش خدمت کرده اند به عنوان وزیر پیشنهادی برای این وزارتخانه به مجلس معرفی می شدند.»
این عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی اظهار داشته بود: «در آموزش و پرورش ما مدیرانی داریم که سالهاست در این وزارتخانه کار و فعالیت کرده اند و تجربه کافی را برای تصدی این وزارتخانه را دارند؛ انتظار این بود رییس جمهور از بین آنها فردی را انتخاب می کرد.»

مجلس پیام فرهنگیان را گرفت
رای عدم اعتماد نمایندگان مردم به مسعود فیاضی به خوبی نشان می دهد که آنها علاوه بر تصمیم گیری بر اساس تحقیقات خود، به طور ویژه و شایسته ای به نظر فرهنگیان و دلسوزان نظام آموزشی کشور احترام گذاشته اند.
در چند هفته اخیر بیانیه ها و درخواست های فراوانی با ده ها هزار امضا و حتی در یک مورد با بیش از صدهزار امضا خطاب به ریاست محترم جمهور و نمایندگان محترم مجلس ارسال شده بود که به خوبی گویای مطالبه فرهنگیان و کارشناسان بود. ویژگی های ذکر شده و درخواست شده در این بیانیه ها و نامه ها به هیچ وجه با کارنامه و تجربه آقای فیاضی مطابقت نداشت.

مجلس: نفر بعدی!
فیاضی دومین وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در دولت سیزدهم است که موفق به کسب رای اعتماد نشد. پیش از او حسین باغ گلی به عنوان گزینه پیشنهادی تصدی آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که او هم نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.
حالا دولت باید تصمیم شایسته ای بگیرد. جواب منفی برای بار سوم شایسته این دولت انقلابی و مردمی نیست. انتظار فرهنگیان و دلسوزان کشور و انقلاب و نظام آموزشی این است که ریاست محترم جمهور هم مثل مجلس با «وسواس بیشتری» برای معرفی گزینه بعدی اقدام کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید