اندر تشابهات تئاتر و برنامه آشپزی

شهرنامه | حامد رحیمی نصر نویسنده، کارگردان و بازیگر
شهرنامه | حامد رحیمی نصر نویسنده، کارگردان و بازیگر

شهرنامه؛ «حامد رحیمی نصر» نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر | یادداشت اندر تشابهات تئاتر و برنامه آشپزی |

شاید انطباق تئاتر با برنامه‌های آشپزی در ابتدا کمی دور از ذهن به نظر رسد. اما چون نیک بنگری وجه اشتراک‌شان کم نیست؛ در وهله اول آنکه هر دو با مواد لازم آغاز می‌شوند بی‌آنکه کسی درخواستش را داشته باشد!

اما این کجا و آن کجا!؟

در برنامه آشپزی مرسوم است نامی غریب برای خوراک گزیده گردد. هرچه دم دستشان آید در ظرفی بریزند و به زیرش آتش کشند. سرانجام تصویری از آن نشان دهند که طبعا «تا نخوری ندانی!»

اما اینجا اوضاع کمی پیچیده‌تر است. شخصی فارغ از جنسیتش، هوس درنوردیدن هفت آسمان هنر را می‌کند. اگر خیلی لطف داشته باشد و خویش را ذوالفنون نداند که کاغذ را به هدف نوشتن نمایشنامه‌ ای قلمی کند، متنی به تعداد رفقای دور و برش در آن لحظه کذایی انتخاب می‌کند. طوری که قابلیت تقسیم نقشهایش به تناسب عمق رفاقتش با ایشان امکان‌پذیر باشد!

حتی مانند آشپزی احتیاجی به پخت و پز و زحمت نیست چه اصل موضوع انجام پذیرفته است. از آن شب واژه‌هایی چون هنرمند، بازیگر و کارگردان به پروفایل اینستاگرام این حضرات پیوست می‌گردد؛ و دیگر نیاز به عکس و تصویر و و فیلم و اینجور چیزهاست که حکایت از تمرینات طاقت فرسایشان کند تا تزیین صفحات اجتماعی‌شان در راستای طی طریق این مسیر صعب‌العبور میسر گردد.

اما پول…

باقی ماجرا نه تنها دشواری ندارد که بسی سهل است البته اگر پول باشد؛ که معمولا پول در بساط اغلب ایشان مانند «نمک به مقدار لازم» در غذا موجود است.

سالن خصوصی که پولش را می‌گیرد، مرکز هنرهای نمایشی هم که تنها مراقب است خط قرمزش سپید نشود! این رفقا هم که به جرگه هنرمندان این خطه هنرپرور گرویده‌اند.

فقط توفیر اصلی‌اش با برنامه آشپزی آن است که آنجا نمی‌دانیم چه زهر ماری طبخ شده اما اینجا زهر هلاهلی بی‌مثال را به خیک چشمان و شعور مخاطبانی که اغلبشان مهمان این دورهمی شده‌اند می‌بندند و گل وشیرینی و عکس یادگاری با این بندگان خدا و باز نشرش در اینستاگرام می‌شود ماحصل آنچه که تئاترنامیده می‌شود!

الغرض آنجا تا نخوری ندانی اینجا… بگذریم!!!

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید